Ana Sayfa / Su Kaçağı Tespiti / Evde Su Kaçağı Nasıl Anlaşılır?
Evde Su Kaçağı Nasıl Anlaşılır

Evde Su Kaçağı Nasıl Anlaşılır?

Evde su kaçağını tespit etmek için belirtmeliyiz ki elektronik cihazlar ihtiyacınız vardır. Bunun için de profesyonel firmalardan destek almanızı tavsiye ederiz.

Evde su kaçağı bulmanız kolay değildir. Su kaçaklarını tespit edebilmek adına duyu organlarınıza güvenmeniz gereklidir. Yinede kesin bir sonuç alamayacaksınızdır. Su kaçağının olduğu alan kendini belli edecektir.

Örneğin, duvarlar ıslanabilir, zeminde rutubet olabilir, tavan ıslanabilir bunların dışında ise evinizin bir bölümünde kötü koku gelebilir. Bu belirtilerin tamamı su kaçağının olabileceğinin işaretidir. Yineden kesin bir şekilde su kaçağı var denmez.

Evde su kaçağı nasıl tespit edilir? sorusuna gelecek olursak su sızıntısının hangi tesisatta olduğunu bulabilirsiniz fakat noktasal olarak tespit edemezsiniz. Bu nedenle yapmanız gereken ilk şey dairenizin ana vanasını kapatmak olmalıdır.

Sonrasında su sayacının üzerindeki endeksi kontrol ederek bir gün sonra tekrar endekse bakınız. Eğer arada fark bulunuyor ise su kaçağı olduğu kesinleşir ve bu su kaçağının temiz su tesisatında olduğunu anlamanız kolaylaşır.

Evde su kaçağı nasıl bulunur? sorunuzu ise şu şekilde kısaca açıklayalım. Hiçbir zaman kesin sonuca varamazsınız. Kesin bir şekilde su kaçağını kontrol edebilmek için özel cihazlara ihtiyaç vardır. Çünkü su kaçakları farklı olduğundan cihazlar da farklılık göstermektedir.

Akustik Dinleme Cihazı İle Su Kaçağı Tespiti

su-kacagi-bulma

Kali Tesisat firması olarak özellikle temiz su tesisatlarında bulunan su kaçaklarını tespit edebilmek için akustik dinleme cihazları kullanmaktadır. Akustik dinleme cihazı sayesinde yapılan tespitler kesin olarak sonuç vermektedir.

Evinizde su kaçağı varsa bu akustik dinleme cihazı ile dinlenir. Su kaçağı basıncı düşük ise dairenin su basıncı arttırılır ve ihtiyaca göre 10 kata kadar basınç uygulanır. Böylelikle su kaçağının şiddeti artacağından akustik dinleme cihazı ile rahatlıkla tespit edilir.

Fakat akustik dinleme cihazı ile su kaçağı tespit etmek deneyim isteyen bir işlemdir. Firmamız bunun için yeterli deneyime sahip personeller ile sizlere hizmet vermektedir.

Evde Su Sızıntısı Kameralı Görüntüleme Cihazı İle Nasıl Anlaşılır?

Temiz su kaçağını akustik dinleme cihazı ile tespit edebilirsiniz. Yalnız pimaş borularında da su kaçağı meydana gelebilir. Pimaş borusu çatlayabilir ya da ek yerlerinden su kaçırabilir. Bu tarz durumlarda firmamız kameralı görüntüleme cihazı ile evde su sızıntısını tespit etmektedir.

Kameralı görüntüleme cihazının kamerası lavabo ya da tuvalet girişinden pimaş borusuna doğru sürülür ve ucundaki led aydınlatma sayesinde pimaş borusunun içinin karanlık olması da sorun olmaz. Böylelikle pimaş borusundaki kaçağın nedeni tespit edilir.

Bu işlem yapılırken sadece su kaçağının nedeni bilinmez.  Bu işlem sonunda pimaş borusundaki diğer sorunlar da tespit edilir.

Termal Kamera İle Su Kaçağı Nasıl Bulunur?

Pimaş borularında ya da temiz su tesisatında su kaçağı olabileceği gibi, kalorifer borularında da su kaçakları meydana gelebilir. Kalorifer borularındaki kaçağı sadece kombi basınç göstergesindeki suyun basıncının sürekli düşmesi ile anlayabilirsiniz.

Firmamız, kalorifer borularında meydana gelen su kaçaklarını tespit etmek adına termal kamera kullanmaktadır. Bu sayede sıcak borular rahatlıkla görülecektir. Daha fazla bilgi için 0542 634 5537 / 0532 631 5537 numaralarımızdan bizleri arayabilirsiniz.

En Çok Okunan

Alt Kata Su Sızıyor

Alt Kata Su Sızması Nasıl Engellenir?

Alt kata su sızması çoğunlukla çok katlı binalarda görülebilen bir su kaçağı çeşididir. Evinizde su …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir