Ana Sayfa / Profesyonel Petek Temizliği
petek temizliği hizmetleri

Profesyonel Petek Temizliği

Petek temizleme işlemleri özel cihazlar ve kaliteli koruyucu kimyasallar ile profesyonel çözümler sunularak yapılmaktadır. Bu konuda özellikle profesyonel petek temizleme firmaları, belli bir süre zarfı içinde oluşan çamur ve tortuları sisteminizden kısa bir sürede temizleyecektir.

 

Petek Temizliği Neden Önemlidir?

Petek temizliği önemlidir çünkü, temizlenen radyatörler daha verimli çalışacaktır. Merkezi ısıtma sistemi, ya da ev ısıtma sistemlerinde suyun özellikle temiz olması hem kombinizin ömrünü uzatır hem de peteklerin yüksek ısıya ulaşmasını sağlar.

Petek temizleme işlemlerinden sonra da radyatörlere su akışı arttıkça kombi daha verimli ve ekonomik bir şekilde çalışacaktır. Kireçlenmiş ve çamurlaşmış petekler suyun akışkanlığını yavaşlattığından dolayı yaşanan ısı kaybı gibi problemlerden kurtulabilirsiniz.

Radyatörlerin içinde birikmiş çamur boruları tıkar ve evinizin etrafında ısı dağılımını önler. Petek temizleme, şirketlerinin en çok aldığı şikayetlerden bazıları ise şu şekildedir.

Petek Temizliği Nasıl Yapılır?

Öncelikle petek temizliğinin bir bakım çalışması olduğunu belirtmek isteriz. Petek temizliği yapılırken, özellikle asit içeri olmayan kimyasal ve cihaz kullanmak kesinlikle gereklidir. Petek temizliği yapımında makineyi kombiye bağladığınızda en doğru noktanın seçilmesi gereklidir.

Bu bağlantının doğru bir şekilde yapılması da evinizin kirlenmesini önleyerek, dışarı atılacak olan tortu ya da kireç parçalarının uzun bir yol almasını engelleyecektir.

Özellikle de kullanılan makinenin hava ve su ile çalışması en önemli konulardan biri olmuştur. Kalorifer borularının hacim olarak küçük olduğu ısıtma tesisatlarında, su ve sıkıştırılmış hava radyatörün içine girdiği an geniş bir alanla karşılaşır.

Bu arada ise peteğin dibine oturmuş tortular bir anda havalanarak sistemden dışarı atılır ve bunu sağlayan ise makinelerin 2 ya da 23 bar arası çalışmasıdır. Petek temizleme işlemi çıkış borusundan temiz su gelene kadar devam eder.

Sökülen parçalar yerine takılmadan önce radyatör temizliği yapılır ve kalorifer tesisatının büyüklüğüne göre bazik özelliğe sahip koruma ve temizleme kimyasalı atılarak sökülen parçalar yerine takılmaktadır. Son olarak kombi su seviyesini ayarlayarak peteklerin havası alınır ve sistem çalıştırılır.

Petek Bakımı Ne Zaman Yapılır?

Genellikle bazı firmalar reklam politikaları içinde petek bakımının her yıl düzenli olarak yapılmasını söyleseler de aslına bakarsanız bu bilgi pek de doğru değil.

Düzenli olarak 2 ya da 3 yılda bir yapılacak petek bakımı kombi tesisatınız için yeterli olacaktır. Evinizde ya da iş yerinizde bulunan kalorifer petekleri eskisi kadar performanslı bir şekilde ısı sağlamadığında tesisat borularında ya da radyatörlerde tıkanmalar var demektir.

Bu arada şunu da belirtmeliyiz ki peteklerim az ısınmasının nedenlerinin %75’i kullanıcıların her yıl kombi bakımı ile birlikte petek ve tesisat temizliği yaptırmamalarından kaynaklıdır. İşte o belirtiler;

 • Peteklerin yarısından aşağısı ısınmıyor ise
 • Kombi derecesini yüksek ayara getirdiğiniz halde ya da petekler hiç ısınmadığından
 • Peteklerin alt kısmı ısınmıyor ise
 • Son petek hiç yanmıyorsa
 • Kombiniz sürekli arıza yapıyor ise
 • Kalorifer peteklerinin en az 2 yıldır temizliği yapılmamış ise
 • Kombi filtresi devamlı tıkanıyorsa

Yukarıda da belirttiğimiz gibi petek temizliği düzenli olarak en az 2 yılda bir yapılmalıdır aksi halde dilediğiniz ısı verimini yakalamayacak ve yüksek fatura ödemek zorunda kalacaksınız.

Petek Temizliği Neden Gereklidir?

Günümüzde maalesef uzmanlar kombi bakımına verdikleri önemi tesisata göstermemektedir. Oysa ki tesisat bakımındaki ısrarı kesinlikle peteklere de göstermesi gerekiyor. Fakat son zamanlarda kombi bakımı da elektrik süpürgesi ile içinin tozunu almaktan ibarettir.

Üstelik kombi bakımı yaptırdığınızda kombinizin artık arıza yapmayacağı anlamına gelmemektedir. Açık konuşmak gerekirse bazı tesisat firmalarının abarttığı gibi petek temizliği yaptırdığınızda yüzde 30 tasarruf sağlamazsınız.

Petek temizliği neden gereklidir sorusuna gelecek olursak, kombi tesisatında en fazla kireç oluşan nokta, suyun ısındığı eşanjördür. Kombi bakımı esnasında sadece süpürge ile toz alındığından dolayı eşanjör temizliği yapılmamaktadır.

Kalorifer tesisatlarında petek temizliği yapılırken kullanılan koruyucu kimyasal, suyun geçtiği bütün kombi parçalarını tertemiz yapar. Bu işlem sayesinde kirlilikten kaynaklı olarak kombi parçalarında oluşacak arızaları tamamen yok etmektedir.

Böylelikle ekstra ücret ödemenize gerek kalmadan kombi temizliği de yapılmış olacaktır. Suyu peteklere kombi gönderdiği için, düzgün bir şekilde iletimi sağlandığı zaman aldığınız ısı verimi fazlası ile alacaksınızdır.

Kombi Petek Temizliği Nasıl Yapılır?

Firmamız petek temizliği ile beraber aynı zamanda sistemin bakımını da yapmaktadır. Böylelikle tesisat borularında oluşan çatlaklar, bakteri oluşumu gibi sorunları da tespit ederek çözümünü gerçekleştirmektedir.

Kombi petek temizliği yapılacağı zaman neler yapılmalıdır? Öncelikle bunlara bir göz atalım;

 • İlk olarak kombi kapatılır.
 • Su giriş vanaları kombiye zarar vermesin diye kapatılır.
 • Radyatörlerin giriş ve çıkış vanaları kapatılır.
 • Ardından kalorifer petek temizliği tek tek yapılacağından temizlenecek olan peteğin giriş ve çıkış vanası açık bırakılır.
 • Banyoda bulunan havlupan radyatörü sökülür.
 • Ardından petek temizleme cihazının bir hortumu, havlupan giriş vanasına yerleştirilir.
 • Hortumun diğer ucu ise cihaza bağlanır.
 • Aynı zamanda havlupan çıkış vanasına başka bir hortum da bağlanır.
 • Çıkış vanasına bağlanan hortumun diğer ucu ise tuvalete ya da klozete koyulur.
 • Makineye en yakın olan çeşmeden radyatör temizleme makinesine su verilir.
 • Bütün bu işlemlerin ardından kombi petek temizleme makinesi çalıştırılır.
 • Temizliği yapılacak olan peteklere kalorifer petek temizleme makinesi ile tazyikli su gönderilir.
 • Aynı zamanda bu işlem ile birlikte hava yardımı sayesinde basınç elde edilecektir.
 • Amaç, hava ile birlikte peteklere giren tazyikli su, radyatör içinde bulunan pislikleri sökmesidir.
 • Tuvalet ya da klozete akan su berrak olana kadar bu işleme devam edilir.
 • Böylelikle petekler temizlenmiş olur ve bu işlem tüm petekler bitene kadar uygulanır.

Son olarak petek temizliği bitikten sonra tesisatçı ustalarımız özel kimyasalı ısıtma sistemine gönderirler ve bu sayede en az iki yıl boyunca peteklerini koruyacak bir baz özelliğe sahip olacaktır. Üstelik kombinin eşanjöründeki kireçlenmeyi engellediğinden tasarruf sağlarken istediğiniz ısıyı da elde edeceksiniz.

Hava ve Su İle Petek Temizliği

Petek temizleme makinesinin iki çeşit olduğunu daha önceden belirtmiştik. Makinelerden biri deposu olan ve içine su ile petek temizleme ilacı konulan makinedir. Diğeri ise, suyun içine hava karıştırılıp basınç elde eden makinedir.

Petek temizleme ilacı, basınçlı su sayesinde kullanılmamaktadır. kalorifer tesisatında bulunan tortuları, kireç tabakalarını, çamuru ve en önemlisi kalorifer tesisatındaki tıkanıklıkları basınçlı su anında açar. Bu sayede petek temizleme ilacının, tesisat sistemine olan yan etkisinin de yaşanmasına gerek kalmamaktadır.

Petek Temizliğinde Kullanılan Koruyucu Kimyasal

Her durumda kullanılan bir ilaç olan petek koruma ilacının kalorifer tesisatına herhangi bir zararı ya da yan etkisi kesinlikle yoktur. Petek temizleme işlemi bittikten hemen sonra, tesisat sistemine petek koruyucu kimyasal gönderilerek tesisat sisteminde bulunan kireç ve balçıktan korunmasını sağlayacaktır.

Üstelik kılcal çatlakları da onaracağından ileride meydana gelebilecek olan kalorifer tesisatı su kaçaklarını da engellemiş olacaktır. Kullanmış olduğumuz kimyasalın etkisi ise, yaklaşık olarak iki yıl sürmektedir. Kimyasal ilaç tesisat sistemine dökülür ardından kombi çalıştırılır. Yaklaşık olarak 2-3 saat çalıştırılır ve böylelikle petek koruyucu ilaç, tüm tesisat sistemine dağılmış olur.

Petek temizliği ilaçsız ya da ilaçlı olarak iki yılda bir düzenli olarak yapılmalıdır. Petek temizliği ile hem enerji tasarrufu sağlamış olacaksınız hem de tesisatınızın ömrünü uzatmış olacaksınız.

Eğer petek temizliği yaptırmayı düşünüyor iseniz, firmamız ile iletişime geçerek konu hakkında detaylı bilgiye sahip olurken petek temizliği fiyatı hakkında da net bir bilgiye sahip olursunuz.

Petek Temizliği Yaptıracağınız Firmada Arayacağınız Özellikler

Petek temizliği özellikle kış aylarında fazlası ile önemlidir. Kombi ve petek temizliği yapıldığında tesisatlarınız daha verimli çalışacağından hem tasarruf sağlamış olacaksınız hem de iyi bir ısı verimi elde edeceksiniz.

Peki petek temizliği yaptıracağınız firmada nasıl özellikler aramalısınız? İşte şimdi sizlere yazımızın devamında petek temizleme için aramanız gereken firma özelliklerini kısa bir şekilde anlatacağız.

 1. Öncelikle firmamın birçok iş mi yoksa sadece petek temizliği servisi mi verdiğine bakmalısınız.
 2. Seçeceğiniz firma bölgesel mi yoksa servis ağı geniş olan profesyonel bir firma mı?
 3. Son olarak taşeron firmam mı kullanıyor, yoksa temizliği bizzat kendi elemanları mı yapıyor?

Dikkat edilmesi gereken diğer bir husus ise, internet aleminin getiriği düzenbazlıklar; genellikle bu kişiler fiyatı ucuz gösterirler çünkü, kimyasal ilaç adı altında başka bir sıvıyı tesisata döker ve makinemiz var diyebilirler.

Fakat şunu bilmenizi isteriz ki, sadece makine kullanılarak tesisat temizlenmez. Birçok mağdur müşterilerimizle daha önceden karşılaştığımızdan dolayı sizlere bu bilgileri vermek istedik. Bizden önce diğer tesisatçı ustalar petek temizliği adında daha büyük sorunlara yol açmıştır.

İlaçlı Petek Temizliği Fiyatı

Genellikle depolu petek temizleme makinesinde kullanılan petek temizleme ilacı için ekstra bir ücret alınmaz. Çünkü petek temizleme ilacı her durumda kullanılmamaktadır.

Yukarıda belirttiğimiz durumlarda kullanıma uygun olmadığından dolayı, ilaç kullanımı ya da kullanılmaması fiyatı kesinlikle etkilememektedir.

Firmamız hava ve su ile petek temizliği yaptığından dolayı, petek temizleme ilacı kullanmamaktadır. Kısacası petek temizliği fiyatını belirleyen unsurlar petek sayısı ve petek türü olmaktadır.

Petek temizleme fiyatı, genellikle kombili sistemlerde peteklerin sayısına göre, yerden ısıtma sistemlerinde ise metre kare ölçüsüne göre belirlenmektedir.

Kullandığımız petek temizleme kimyasalları en kalitelisi olduğundan temizlik işlemlerini de işinin ehli olmuş ustalarımız ile İstanbul’un bütün ilçelerinde hizmet vermekteyiz.

Kısacası, petek temizliği kış ayları gelmeden yapılması gereken en önemli işlemlerden biridir. Kali Tesisat firması olarak tüm müşterilerimize ve bizi tercih eden tüm İstanbul halkına 7/24 servis imkanı sunmaktayız. Kali Tesisat petek temizleme, tıkanıklık açma ve su kaçağı tespiti hizmetlerini sizlere sunmaktayız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

HEMEN ARA