Ana Sayfa / Su Kaçağı Tespiti / Su Kaçağı Tespiti
su kaçağı bulma hizmetleri

Su Kaçağı Tespiti

Su Kaçakları sorunları,  tıkanıklık açma gibi evde çözülebilecek bir sorun değildir. Basit tıkanıklıkları evde bir şekilde çözebilirsiniz. Ancak su kaçağını kendinizin tespiti çok zordur. Su Kaçağı Tespiti sizi zor durumda bırakmasın.

Su Kaçağı Sebepleri Nelerdir?

İlk olarak belirtmek isteriz ki, su kaçaklarının en büyük sebebi, ülkemizde kullanılan kalitesiz malzemelerdir. Su tesisat ustaları özellikle kalitesiz malzemeleri ucuza getirdiğinden dolayı binalarda, evlerde ya da iş yerlerinde kullanmaya devam etmektedirler.

Firmamız su kaçağı tespiti işlerinizi kalıcı bir şekilde çözmektedir. Sıcak ve soğuk su olmak üzere ikiye ayrılan tesisatlarda zamanla kaçaklar meydana gelebilir.

Özellikle sıcak su tesisatları doğalgaz için döşenmiş tesisatlardır. Genellikle evin köşelerinden geçerek kombiden peteklere kadar giden sıcak su tesisatında su kaçaklarına daha fazla rastlanmaktadır. Bunun nedeni ise kullanılan malzemenin dayanıklı olmamasından kaynaklı borularda görülen çatlamalardır.

Firmamız sizlere su kaçağı tespiti işlerinde kaliteyi ve güveni birlikte sağlamaktadır. Doğru bir tesisatçı ile anlaşarak sizlerde bu tür sorunlarınızdan kurtulabilirsiniz.

Sıcak Su Kaçağı Tespiti

Ev ya da iş yerlerinde temiz su kaçakları çoğunlukla sıcak su tesisatından kaynaklanmaktadır. Bunun nedeni ise insanların sıcak suyun derecesini çok yüksek kullanmasından kaynaklıdır. Bu nedenle borular dayanamadığından çatlaklar ya da patlaklar oluşur.

Çünkü kullanıcı sıcak su geldiğinde aynı zamanda soğuk suyu da açmaktadır. Bir sıcak bir de soğuk suyun borulardan akması çatlamalara neden olacaktır. Biz ise müşterilerimize sıcak suyu 60-70 derecede değil de 40-50 derecede kullanmalarını tavsiye etmekteyiz.

Kombiden gelen sıcak su ile banyo yapmayı tercih ederseniz boruların zayıf yerlerinden patlaması biraz daha geç olacaktır. Kısacası, boruların ömrünü uzatacaktır. Sıcak su kaçağı tespiti işlerinde bizleri arayarak gerekli bilgi ve desteği alabilirsiniz.

Soğuk Su Kaçağı Tespiti

Dairelerde bulunan soğuk su kaçağı durumlarına yapacak pek fazla bir şey yoktur. Zaten soğuk su tesisatı malzemesi kalitesiz ise durum gerçekten vahimdir. Özellikle de dairelere normalde 4-5 bar basınçla su gelirken bu basınç bazen de artmaktadır.

Çoğunlukla su kesintilerinde belediye basınçla suyu verdiğinden su direkt eve gelir. Zaten kesintiden sonra suyun basınçlı geldiğini musluğu açtığımızda anlarız.

Bu durum geceleri 03.00-05.00 da kullanım çok az olduğundan basıncın artmasına neden olur. Artan basınç ise ilerleyen zamanda çatlamalara neden olmaktadır. Bu nedenle yapılacak tek şey, dairelere basınç düşürücü takılmasıdır. Su kaçağı tespiti işlerinde bizleri arayarak gerekli bilgi ve desteği alabilirsiniz.

Pis Su Kaçağı Tespiti

Pis su tesisatındaki kaçağın nedeni ise şöyledir. Pimaşlar ilk defa döşendiği zaman meyilsiz yapılıyor ve bu durum ilk başlarda sıkıntı yapmaz. Çünkü birbirlerini conta ve silikon ile tutarlar. Fakat aradan 5 ya da 8 yıl geçtikten sonra pimaşın içinde kalan su gür bir şekilde gidemediğinden dolayı sıkıntı meydana gelir.

Bunun nedeni ise, kalan suyun zamanla pimaşın ek yerlerine sürülmüş olan silikonu çürütmesinden kaynaklıdır.Bu silikon özelliğini yitirdiğinden su contaya kolaylıkla ulaşır ve zamanla conta da kendini bırakır.

Kısacası, her ikisi de kendini bıraktığı zaman aşağıya pis su giderinden su vermeye başlar ve pis su kaçakları bu durumda meydana gelir. Su kaçağı tespiti işlerinde kaliteli ve güvenilir bir adres arıyor iseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Noktasal Su Kaçağı Tespiti

Su tesisatının patlama nedenlerinden bir diğeri ise kaynatılan borulara yapılan kaynak hatalarıdır. Zamanında usta soğuk kaynak yapıyor, aynı zamanda düzgün kaynamadığından ya da fazla ısttığından kaynak sağlıklı olmamaktadır.

Şunu da belirtelim ki az ısıtılan kaynakta sağlıklı olmaz. Zayıf olan noktadan zamanla patlamalar olur ve su kaçağı sorunları meydana gelir.

Bu saydıklarımızın dışında su tesisat boruları döşenirken borularda zedelenme meydana gelir. Özellikle inşaatta çalışan ustalar boruları ezer ve çatlatır buda zaman geçtikçe büyük sıkıntılara neden olur.

Plastik borular dışında demir borular da başlı başına bir problemdir. Çürümeye çabuk başlayan demir borular genellikle ek yerlerinden değil de herhangi bir yerde de meydana gelebilir. Bir defa çürümeye başlayan demir boru her yere yayılmaya başlamaktadır.

En büyük sıkıntıları ise bu tesisata pompanın bağlanmamasıdır. Çünkü pompa bağlandığında demir boru kendini tamamen parçalıyor. Kısaca, en sağlıklı tesisat demir değil plastik boru tesisatıdır.

Kaçaklar genellikle giriş katlarda ya da 1. katlarda oluşur. Çünkü su basıncı en yüksek bu dairelere gelmektedir. Su kaçağı tespiti işlerinizi kaliteli bir şekilde çözmek için bizleri arayabilirsiniz.

Genellikle alt katın tavanından anlaşılan sıcak su kaçakları sizleri ister istemez rahatsız edebilir. Su kaçakları duvarlarda kabarıklıklara ve ıslaklıklara neden olacağından kendini kısa sürede gösterir. Ve aynı zamanda etrafa da kötü bir koku yayar.

İkinci su kaçakları ise dairelerin soğuk su tesisatlarında meydana gelmektedir. Soğuk su tesisatında su kaçakları daha az görülmektedir. Bu ise genellikle evinize gelen suyun basıncı ile ilgilidir. Su kaçağı tespiti işlerinde bizleri arayarak gerekli bilgi ve desteği alabilirsiniz.

Normal şartlarda evinize 4 barlık su basıncı gelirken bazen de genel bir sorunda kaynaklı evinize daha yüksek bir basınç ile su gelebilir. Bu nedenle zaten çok sağlam olmayan su tesisatı boruları küçük bir yerinden çatlamaktadır.

Bu çatlama ise zaman içerisinde büyür ve artık göz ile görünür bir su kaçağı meydan gelmiştir. Bu nedenle su kaçağı tespiti işlerinde doğru adreste olduğunuzu bilmenizi isteriz.

1-Su Kaçağı Tamir Yöntemleri

Su kaçaklarının dışında bir de kalorifer kaçakları var. Peteklere giden sıcak su borularında kaçaklar meydana gelebilir. Bu kaçak ise kolaylıkla anlaşılmaktadır. Kombinin bar basıncını kontrol edebilir ve basıncın iki üç günde bir düştüğünü fark ederseniz petek tesisatında bir kaçak olduğu kesindir.

Petek tesisatındaki kaçağı ise  iki türlü kaldırırız. İlk olarak noktasal tespit yaparak sadece kaçağın olduğu noktayı kırarız. Ya da hiç bir şekilde tespit yapmadan tesisata ilaç dökerek kırma dökme olmadan kaynak yaparız.

Çünkü oda içerisinde tadilat ortamı hem kirliliğe hem de ek külfete neden olur. Bu yüzden Kali Tesisat firması olarak bizler bu su kaçaklarını ilaçla çözme taraftarıyız. İlacın kullanımı ise şu şekildedir.

Bir tür kimyasal ilaç olduğundan sisteme bu ilaç dökülür ve yirmi dört saat yüksek ısıda sistemin içinde gezer ve kaçağın olduğu yeri bularak kaçaktan su kaçacağı sırada ilaç donarak su kaçağını kapatır. Kullandığımız bu yöntem hem ucuz, hem kaliteli hemde daha temizdir. Üstelik bir yıl da garanti altındadır.

Temiz su kaçaklarında ki en önemli husus ise evlerde kullanılan malzemelerin kalitesidir. Aşırı kalitesiz bir musluk, tesisat borusu, taharet musluğu, tuvalet ya da klozet hayatınızı zindana çevirebilir. Örneğin evinizdeki niteliksiz bir taharet musluğu hemen patlar.

Bunu daire sahibi göremeyebilir. Musluk binine kesinlikle düzgün keten sarılmamalıdır. Bu nedenle bir kaçak olabilir. Bu keten dağınık sarılırsa sıkıntısız bir şekilde olay çözülecektir.

Bu kaçağı da kullanıcı dikkatli bir şekilde tamir ederse sıkıntı olmayacaktır. Ama yapamadığı zaman kesinlikle bizden yardım alması gerekmektedir. Su kaçağı tespiti işlerinde bizi arayın size gerekli bilgi ve desteği sağlayalım.

2-Su Kaçağı Tamir Yöntemleri

Su kaçağı tamir yöntemleri birçok çeşitte olduğundan doğru tamir yöntemini uygulamak en doğru karar olacaktır. Şimdi dilerseniz tamir yöntemlerine göz atalım.

 • İlk olarak belirtmeliyiz ki, noktasal tespit barometre ile bulunur. Öncelikle tüm açık musluklar kapanır.
 • Sonra barometre bağlanır eğer düşüş var ise kaçak olduğu anlaşılır.
 • Ardından akustik dinleme cihazı ile tam bir tespit yapılır ya da sıcak su ise termal kamera ile gözlem yapılarak noktasal tespit yapılır.
 • Bu işlemler ise sadece kaçağın olduğu alandaki iki seramik kırılarak tamir işlemi gerçekleşir.

Yukarıda belirttiklerimiz eğer demir boru ise sıkıntı büyük demektir. Bu işlem bir kaç değil birçok seramik kırılarak tamir edilir. Çünkü ek yerlerini bulmamız gerekebilir.

Pis su giderlerinde de kaçaklar gözlem kamerası ile bulunur. Robotik kameralı cihazlar sayesinde yer süzgeçlerinden, pimaşlardan ve lavabo giderlerinden kamera atılarak bulunmaya çalışılır. Böylelikle pimaşta herhangi bir çatlak ya da kırık olup olmadığı gözlenir.

Gözlem Kamerası İle Su Kaçağı Tespiti

Gözlem kameraları ile su kaçaklarını kolaylıkla kontrol edebiliriz. Giderlerde noktasal tespit çok mümkün olmadığından normal bir su kaçağı gibi tamir söz konusu olamaz. Çünkü pimaş parçaları birbirine eklenti parçalar olduğundan, ek yerlerini ayrı ayrı çıkartıp tamir yapılmalıdır.

Aynı zamanda derzler de kontrol edilir ve size verdiğimiz fiyat uygun olur ise, tamir işlerini de yapabiliyoruz. Üstelik bunu bir yıl garanti kapsamında bütün malzeme ve işçiliği kendimize ait olarak gerçekleştirmekteyiz.

Bilinmeyen Su Kaçağı Yöntemi Tespitleri

Bu yöntemde ise sizlerin kesinlikle bilmediği su kaçaklarının tespitleri vardır. Bu tür sorunlarda neler yapmanız gerektiğini dilerseniz birlikte inceleyelim.

 • Bas hortumu, taharet musluğundaki filex borular ve yer taşındaki bas hortumları filex ve gırtlakları aynı bir temiz su kaçağı gibi gösterebilir.
 • Fakat bu temiz su kaçağı değildir. Ve çok basit bir olaydır, bunu tesisatçılar hariç kimse kolay kolay fark edemez.
 • Aşağı inen su daire ya da giderden dolayı da olmayabilir. Kaçak çatıda bulunan yağmur hattından saran bir kaçak da olabilir.
 • Bir de üst katın klima drenajı pimaşa bağlanıp aşağı çekildiğinde düzgün çekilmez ise sıkıntı olabilir.
 • Pimaşa düzgün bağlanmadığından klima drenajının kendi borusu delinmiş olabilir.
 • Böylelikle klima drenajının atmış olduğu su da bir alt kata çok kolay sızıntı yapabilir.

Kısacası, siz kaçağı sıcak sudan zannederken hiç ilgisi olmayan bir yerde kaçak olabilir. Bu nedenle su kaçağı tespiti işlerinde bizi arayarak gerekli bilgi ve desteği alabilirsiniz.

Rezidanslarda, alışveriş merkezlerinde ve büyük iş hanlarında da yangın boruları bulunmaktadır. Kırmızı sensörler yardımı ile herhangi bir yangın durumunda acil müdahale edilir. İşte bu acil yangın borularında da kaçak olabilir. Bu nedenle rezidanslarda dikkat edilmesi gerekenleri şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Rezidanslarda temiz su tesisatları, klima drenajları tavana döşenmiştir.
 • Bu tesisatlar asma tavanın içinden gider.
 • Üst katta bir sızıntı geldiğinde aslına bakarsanız dairenin kendi tesisatı patlamıştır ve kendi dairesine akıyordur.
 • Fakat daire sahibi bu kaçağın üst kattan geldiğini düşünecektir.

İşte bu gibi durumlarda kimse tesisatın tavana yapıldığını bilmez. O nedenle su kaçağı tespiti işlerinizi firmamızı arayarak kısa sürede çözüme kavuşturabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken tek şey 0542 634 5537 / 0532 631 5537 numaralarımızdan bizleri aramak olacaktır.

En Çok Okunan

Alt Kata Su Sızıyor

Alt Kata Su Sızması Nasıl Engellenir?

Alt kata su sızması çoğunlukla çok katlı binalarda görülebilen bir su kaçağı çeşididir. Evinizde su …

2 yorumlar

 1. merhabalar,
  Banyomun giderinden sürekli olarak ağır bir koku geliyor ve bunu bir türlü engelleyemiyoruz. Bir kaç defa tesisatçı çağırdığımız halde sorunu tekrar yaşamaya başladık. Bu konu hakkında bize bilgi verebilir misiniz ne yapmamız gerekiyor. Şimdiden teşekkür ederiz

  • Merhabalar, Kadriye Hanım
   Banyo giderlerinden gelen kokular farklı nedenlere bağlı olarak gerçekleşmektedir. Bu nedenleri ise tek tek tespit ederek kalıcı çözümler üreterek çözüme kavuşturmak gerekir. Aksi halde temizlik yapılarak ya da koku giderici aparatlar kullanılarak banyodaki lağım kokusunu gideremezsiniz.
   Banyonuzdaki kötü kokuların giderilmesi için firmamızı arayabilirsiniz. Firmamız koku tespitinde Türkiye’deki öncü firmalardan biri olduğundan koku tespit cihazı ile kokuların kaynağını tespit ederek açık bir şekilde görebilmektedir.
   Banyo gideri sorunlarınız için bizimle iletişime geçerek daha detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz. Sağlığınız ve huzurunuz için kesinlikle koku tespiti yaptırın. İyi günler diler bizleri tercih ettiğiniz için Teşekkür Ederiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir