Su Kaçağı Tespiti

Doğalgaz Kaçağı Nasıl Anlaşılır?

Doğalgaz Kaçağı Nasıl Anlaşılır?

Ülkemizde giderek artan doğalgaz kullanımı ile birlikte sadece doğalgaz avantajlarından değil meydana getireceği kayıplardan ve zararlardan da bahsedilir oldu. Evinizde ya da iş yerinizde yaşayacağınız en önemli sorunlardan biri de doğalgaz kaçağıdır. Peki doğalgaz kaçağı nasıl anlaşılır?

Evinizde eğer doğalgaz kaçağı olduğunu düşünüyorsanız bunu sadece ağırlıklı olarak kokudan anlarsınız. Ağır bir gaz kokusu ya da çürük sarımsak kokusu alıyorsanız;

İlk olarak yapmanız gereken ilk şey bütün doğalgaz vanalarını kapatmak olmalıdır. Aynı zamanda doğalgaz vanaları dışında doğalgaz ile çalışan tüm cihazları da kapatmanız gerekmektedir.

Sonrasında ise ortamın hızlı bir şekilde havalanmasını sağlamak olmalıdır. Bunun için de bütün kapı ve pencereleri açarak ortamın daha hızlı havalanmasını sağlayabilirsiniz.

Doğalgaz kokusunun bulunduğunuz ortamdan hızlıca gitmesi için el süpürgesi ile süpürerek daha hızlı ortamdan çıkmasını sağlayabilirsiniz.

  • Doğalgaz ana vanayı kapattığınızdan emin olun.
  • Elektrik doğalgazın en büyük düşmanlarından biridir. Doğalgaz kaçağı olduğunu düşünüyorsanız kesinlikle elektrikli hiçbir cihazı çalıştırmayın.
  • Aynı zamanda gazın alev almasını hızlandıran çakmak, sigara ya da bunlara benzer ateşli şeylerden uzak durun ve kullanmayın.
  • Doğalgaz arızası için evin içinde kesinlikle bir telefon görüşmesi yapmayın. Bunun için evden çıkıp dışarıda arıza bildirimi yapabilirsiniz.
  • Doğalgaz acil hattı için 187 numarasını arayabilir ve buraya ulaşamazsanız itfaiyeyi 110 acil hattından arayarak kaçak ihbarınızı bildirebilirsiniz.

Apartman Boşluğunda Doğalgaz Kaçağı Nasıl Anlaşılır?

İlk olarak apartmanın havalanmasını sağlayın pencere ve kapıları hızlı bir şekilde açarak havalanmayı sağlayabilirsiniz. Ardından da binanızın girişindeki doğalgaz ana vanasını kapatmalısınız. Bu işlemleri yaparken sigara, çakmak gibi alev alacak şeylerden de uzak durmanız gerekir.

Bina içerisinde elektrikli bir cihaz çalışıyor ise anında kapatmalısınız. Asansörü ve kapı zillerini çalmadan komşularınızı uyarmalısınız. Kaçak ihbarı yapmak için bina dışına çıkarak doğalgaz acil ihbar hattını arayınız.

Bina Dışında Doğalgaz Kaçağı Nasıl Anlaşılır?

Bu tür bir durumla karşı karşıya kaldığınızda yapmanız gereken ilk şey 187 doğalgaz acil hattını aramak olmalıdır. Çevrede bulunanları uyararak oradan uzaklaşmalarını sağlayabilirsiniz.

Elektrik bağlantısı olan bir mekanda gaz kaçağı varsa hemen elektriğin kesilmesini sağlamalısınız. Aynı ansa trafik akışını da uyararak gerekli ise trafik polisine de haber vermelisiniz.

Gaz Kullanım Güvenliğinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Gaz kaçağı olmasını istemiyorsanız özellikle gaz ile çalışan cihazlarınızın sağlam olmasına dikkat etmelisiniz. Aynı şekilde gaz tesisatının da oldukça sağlıklı bir şekilde yapılması gerekir.

Özellikle doğalgazlı olan yerlerde ki elektrik tesisatlarında topraklama olmasının önemli olduğunu da belirtmek isteriz. Kali Tesisat firması olarak herhangi bir doğalgaz kaçağı gibi sorunlarda ne yapmanız gerektiğini açıklamak için bu sayfamızı oluşturduk.

Ancak doğalgaz kaçağında nasıl davranmanızı gerektiren teknik bilgilere mutlaka 187 Doğalgaz ile iletişime geçerek ulaşabilirsiniz.

Diğer hizmetlerimiz olan su kaçağı tespiti yazımızı buradan okuyabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error: Content is protected !!