Ana Sayfa / Tıkanıklık Açma / Boru Tıkanıklığı Nasıl Açılır?
Boru Tıkanıklığı Nasıl Açılır

Boru Tıkanıklığı Nasıl Açılır?

Son zamanlarda su tesisatı ve gider tesisatı sorunlarını yaşamayan pek az kişi vardır. Genellikle bu tür sorunlarla karşı kaşıya kaldığımızda hemen çözüm yolları aramaya başlarız ve fazlası ile de can sıkıcı bir hal alabilir. Peki bu sorunların sebepleri ve çözümler nelerdir? Hep birlikte inceleyelim.

Mutfak Lavabosunun Tıkanma Nedeni

Özellikle kadınların en çok kullandığı alanlardan biri olan mutfak lavabosu, tıkanmaların en sık yaşandığı kısımlardan biri olmuştur. Peki mutfak lavabolarının tıkanmasının nedeni nedir?

  • Yemek atıklarının zamanla giderin içinde birikmesi.
  • Yağların lavaboya dökülerek gider borusuna yapışması ve zamanla tıkanıklığa neden olmasından kaynaklı.
  • Yapılar inşaat halinde ilen boru içinde inşaat kalıntılarının kalması, boru çağını daralttığında tıkanıklıklar ortaya çıkar.
  • Gider borularında suyun akışını sağlamak adına boruya verilen meyilin yetersiz olmasından.
  • Zamanla kireçlenme oluşur ve bu kireçlenme boru çapını daraltarak, tıkanıklığa neden olur.

Banyo Lavabosu Neden Tıkanır?

tikaniklik-acma

Banyo lavabosundaki tıkanıklıkların sebebi ise, gidere giden kılların zamanla tıkanıklığa sebep olması, lavabo altında bulunan S şeklindeki giderin kıvrımlarının keskin olmasından kaynaklıdır.

Zaman içerisinde meydana gelen kireçlenmelerin sonunda borunun çapının daralması ve inşaat halindeyken lavabo giderinin içine kaçan inşaat kalıntılarından kaynaklı olarak tıkanıklıklar meydana gelmektedir.

Pompa İle Lavabo Açma Yöntemleri

Pompa ile lavabo açma yöntemi en eski yöntemlerden biridir. El pompası lavabo giderini tamamen kapatacak şekilde kapatılır.

Sonrasında pompalama işlemi yapılır ve bu işlemin en kötü nedeni ise tıkanıklığa neden olan yabancı cisimleri çekmek yerine ileriye doğru kaçıracağından daha büyük bir tıkanıklık sorununa neden olabilirsiniz.

Kimyasal ilaç İle Lavabo Tıkanıklığı Açma Yöntemleri

Burada en çok bilinen ilaç kostiktir. Kimyasal ilaçları kullanmadan önce mümkün ise eldiven ve maske takılmalıdır. Özellikle kostik kullanırken güvenlik tedbirlerine mutlaka uyulması gereklidir.

İlaç cilde temas ettiği zaman cilde zarar verebilir. Kostiğe biraz su ilave edilir ve karıştırılır o sırada kimyasal reaksiyon meydana gelebilir.

Bu reaksiyon sırasında çıkacak olan buharı kesinlikle solumamaya dikkat edin. Sonrasında karışımı tıkanan bölgeye dökünüz. Kısa bir süre bekledikten sonra bol su ile durulayınız.

Aynı zamanda belirtmek isteriz ki lavabo açıcı kullanımı da tesisatlarınıza ciddi zararlar verebilir. Kimyasal yapısının asit olmasından dolayı tıkanıklığa neden olan cisimleri eriterek ya da parçalayarak sorunu giderir.

Üstelik pimaş borularının contalarına da zamanla zarar verir ve tıkanıklık sorunlarından kurtulmak isterken daha büyük sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Daha fazla bilgi için 0542 634 5537 / 0532 631 5537 numaralarımızdan bizleri arayabilirsiniz.

En Çok Okunan

tikaniklik-acma

Pis Su Gideri Tıkanıklığı Açma

On yılı aşkın bir süredir pis su gideri tıkanıklığı açma konusunda hizmet veren Kali Tesisat …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir