Petek Temizliği

Delik Kazan Tamiri 2025

Kaliteli Hizmet

Delik Kazan Tamiri

Delik kazan tamiri işini nasıl yaparız? Bu soruları cevaplayacağız. Fakat bu sorundan önce sizi birkaç konuda bilgilendirmek isteriz.

Türkiye’de her an su tesisatçısı bulursunuz. Bunların çoğu da uzmandır. Ayrıca profesyoneldir. Üstelik hepsi de teknolojik cihazlara sahiptir.

Fakat bu ustaların ya da şirketlerin büyük çoğunluğunun bir sıkıntısı vardır. Dürüstlük sorunu. Bu sorunu da ve ustaların yaptığı hileleri de burada yazdık. Okuyunuz. Sonra okutturunuz.

kaskad-sistemi-ozellikleri-gaziosmanpasa

Çelik kazanların tamiri ve boru değişimi (çelik kazanlar için)

Malzemesi çelik olan

 1. Her tür borulu kalorifer kazanı,
 2. Buhar kazanı
 3. Ayrıca buhar jeneratörü,
 4. Sanayi kazanları, kullanım süresi, malzeme kalitesi, çalışma koşulları ve düzenli bakım yapmaya bağlı olarak, zamanla duman boruları veya alev boruları aşınarak delinir ve su kaçaklarına neden olur.

Endüstriyel Isıtma Sistemlerinde Kazan Boru Değişimi Delik kazan tamiri

 

Bu gibi durumlarda önce delik olan boruları sökeriz. Sonrasında da yerine uygun çap ve uzunlukta yeni kazan boruları veya çelik çekme boruları takarız. Bu işlem sırasında boruları kaynatırız veya makine kullanırız. Sonra da sabitleriz ve tüm borular yenilenmiş olur. Son olarak, gerekli testler yapılarak kazan yeniden işletmeye alınır.

 Isı Mühendislik olarak, endüstriyel ısıtma sistemleri konusunda uzman mühendisler ve teknik personelimizle profesyonel hizmetler sunmaktayız. Kazan borusu değişimi, kurulumu, montajı, revizyonu ve bakımı; arıza teknik servisi ve kazan otomasyonu gibi konularda geniş bir yelpazede hizmet veriyoruz. Buhar kazanı boru değişimi, uzmanlık gerektiren bir iş olup, firmamız bu alandaki 20 yılı aşkın deneyimiyle en doğru teknikleri kullanarak işlemleri gerçekleştirmektedir.

delik-kazan-tamiri-gaziosmanpasa

Delik kazan tamiri Kazan Borusu Değişim Süreci

 • Kazan borularını, ayna üzerinde dikkatlice keseriz.
 • Sonra da zarar vermeden çıkarırız.
 • Kesim işlemi sonrası ayna yüzeyindeki ve boru deliklerinin iç çeperlerindeki çapaklar taşlama ve freze işlemleri ile temizleriz.
 • Alev duman borularını çıkardıktan sonra, kazanın iç kısmında biriken kireç ve çamuru, tazyikli su ile temizleriz.
 • Yeni özel kazan borularını yerleştiririz.
 • Sonrasında da  yüksek mukavemetli elektrotlarla tek tek kaynatırız.
 • Kaynak işlemini tamamladıktan sonra, kazanı hidrostatik teste tabi tutarız.
 • En sonda kaçak kontrolü yaparız.

Kazan Boru Değişiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Alev duman borularını, kazan tasarım basıncına uygun olarak seçmek gerekir.
 • Minimum et kalınlığı 3.2 mm olan çelik çekme dikişsiz borular tercih edilmelidir. Delik kazan tamiri yazımıza devam ediyoruz.
 • Kullanılan boruların sertifikalı olması ve gerekli testlerden geçtiğinin kontrol edilmesi önemlidir.

kabaran-parkelere-ne-yapilir-gaziosmanpasa

Kimler Kazan Borusu Değiştirmeli?

Kazan borusu değişimi, uzmanlık gerektiren bir iştir ve bu nedenle işin uzmanları tarafından, tekniğine uygun şekilde yapılmalıdır. Bilinçsiz ve tecrübesiz kişilerin sosyal medya reklamlarıyla yaptığı tamirler, ciddi arızalara ve hatta patlamalara neden olır.

Kazan Borusu Körleme

Kazan gövdesinin ömrünü tamamladığı ve yeni bir kazan alımının zorunlu olduğu durumlarda, işletmenin aksamaması için geçici olarak kazan borularının %5’ini geçmeyecek şekilde körleme yapmak lazımdır. Ancak, bu geçici tamirler kazan kapasitesini düşürür.

tavanda-boya-kabarmasi-neden-olur-gaziosmanpasa

Kazan Boruları Neden Delinir?

 

 1. Oksijen Korozyonu: Suyun içindeki oksijen ve karbondioksit gibi gazlar vardır. Bu da yüksek sıcaklıkta ayrışarak kireç tabakasının içine hapsolur. Delik kazan tamiri için gerekli şeyleri anlatmaya devam ediyoruz. Ayrıca bu gazlar, demirle sürekli temas ederek pas oluşturur ve borularda oksijen korozyonuna yol açar.
 2. Kireçlenme: Suyun buharlaşması sırasında kalsiyum, magnezyum ve silisyum gibi maddeler kazanın dibine çöker ve ısı transfer yüzeyine yapışarak kireç oluşturur. Bu kireç tabakası, yüzeylerde homojen dağılmaz ve farklı bölgelerde farklı kalınlıklar oluşturarak ısıl yaratır. Bu durum, metalin yorulmasına ve daha hızlı aşınmasına neden olur.
 3. Kalitesiz Malzeme Kullanımı: Kazan imalatında eğer kalitesiz borular varsa kullanım şartlarına uygun olmadığında kısa sürede yıpranır ve su kaçaklarına yol açar.

Delik kazan tamiri yazımız  burada bitmiştir.

 

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error: Content is protected !!