Su Kaçağı Tespiti

Soba Borusu Neden Terleme Yapar? 2025

Kaliteli Hizmet

Soba Borusu Neden Terleme Yapar?

Soba borusu neden terleme yapar? Bu soruları cevaplayacağız. Fakat bu sorundan önce sizi birkaç konuda bilgilendirmek isteriz.

Türkiye’de her an su tesisatçısı bulursunuz. Bunların çoğu da uzmandır. Ayrıca profesyoneldir. Üstelik hepsi de teknolojik cihazlara sahiptir.

Fakat bu ustaların ya da şirketlerin büyük çoğunluğunun bir sıkıntısı vardır. Dürüstlük sorunu. Bu sorunu da ve ustaların yaptığı hileleri de burada yazdık. Okuyunuz. Sonra okutturunuz.

Su Borularında Terleme Nedenleri ve Çözüm Yolları

Su borularında terleme, özellikle nemli ortamlarda ve belirli sıcaklık koşullarında sıklıkla karşılaşılan bir sorundur. Ortamdaki havanın nem oranı farklı bölgelerde değişiklik gösterir. Bu durum, havadaki su moleküllerinin çeşitli sıcaklıklardaki borulara çarpmasıyla terleme olarak bilinen olaya yol açar.

kabaran-parkelere-ne-yapilir-gaziosmanpasa

Soba Borusu Neden Terleme Yapar?

Genellikle soğuk su borularında görülen terlemeyi önlemek için boruların köpük benzeri yalıtım malzemeleriyle kaplanması önerilir. Ayrıca, bazı binalarda su sayaçlarının kapalı alanlarda bulunması da terlemeye neden olur ve bu, duvarlarda nem nedeniyle kabarmaya yol açar.

Su kaçağı şikayetiyle bize başvuran müşterilerimizin problemlerinin çoğunun terlemeden kaynaklandığını gözlemliyoruz. Eğer evinizin duvarlarında kabarma fark ederseniz, mutlaka arkasındaki su tesisat borularını kontrol edin. Metal boruların ısı iletkenliği nedeniyle terleme daha fazla görülür. Bu durumu önlemek için metal boruları plastik PPRC borularla değiştirmek faydalı olur. Ayrıca, boruların üzerini yalıtım malzemeleriyle kaplamak da etkili bir yöntemdir. Firmamız, evlerde cihazla su kaçağı tespit hizmeti sağladığından, terleme kaynaklı şikayetlere doğrudan teknik destek vermemektedir. Soba borusu neden terleme yapar? Yazımıza devam ediyoruz.

yerden-isitma-problemleri-gaziosmanpasa

Terlemenin En Sık Görüldüğü Yerler

  • Kapalı alanlarda bulunan atık su boruları ve soğuk su geçen borular
  • Su basıncını artırmak için kullanılan hidrofor tankları
  • Banyo ve mutfak seramikleri üzerinde
  • Soğuk su borularının geçtiği alanlar ve su sayacının demir aksamlarında
  • Klozetlerin üzerindeki rezervuar haznesi

Genellikle yaz aylarında borular üzerinde terleme daha sık meydana gelir. Bazen havalandırma bulunmayan banyolarda, sızıntı şeklinde yaşanan terleme su kaçağı ile karıştırılır. Bu durumu çözmek için terleyen alanı birkaç gün havalandırarak takip etmek gerekmektedir. Nem oranı yüksek kapalı mekanlarda nem alma cihazları kullanmak, terlemeyi önlemek için etkili ve basit bir yöntemdir. Soba borusu neden terleme yapar? Ancak, bu cihazları banyolarda kullanırken suyla temas etmeyecek bir noktaya yerleştirmek önemlidir, çünkü elektrikle çalışan cihazlar tehlike oluşturur.

soba-borusu-neden-terleme-yapar-gaziosmanpasa

Pis su borularında terleme, özellikle soğuk havalarda dökülen suyun ortam sıcaklığından çok daha düşük olmasından kaynaklanır. Örneğin, tuvalete dökülen çok soğuk su, evin içerisinden geçen kanalizasyon borusu sıcak olduğunda terlemeye neden olur. Duvarın bitişiğinden geçen borular terlediğinde, su aşağı doğru akmaya başlar. Boruların iyi bir şekilde izole edilmesi, terleme problemini çözmek için etkili bir yöntemdir.

Bu şekilde su borularında meydana gelen terleme sorunlarını tanımlar ve çözüm yolları bulunuz. Soba borusu neden terleme yapar?

 

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error: Content is protected !!