Petek Temizliği

Kaskad Sistemi Özellikleri 2025

Kaliteli Hizmet

Kaskad Sistemi Özellikleri

Kaskad sistemi özellikleri nedir? Ne işe yarar?

Bu soruları cevaplayacağız. Fakat bu sorundan önce sizi birkaç konuda bilgilendirmek isteriz.

Türkiye’de her an su tesisatçısı bulursunuz. Bunların çoğu da uzmandır. Ayrıca profesyoneldir. Üstelik hepsi de teknolojik cihazlara sahiptir.

Fakat bu ustaların ya da şirketlerin büyük çoğunluğunun bir sıkıntısı vardır. Dürüstlük sorunu. Bu sorunu da ve ustaların yaptığı hileleri de burada yazdık. Okuyunuz. Sonra okutturunuz.

kabaran-parkelere-ne-yapilir-gaziosmanpasa

Kaskad Kazan Sistemi, çok katlı binalarda veya sitelerde kullanılan merkezi ısıtma sistemidir. Genellikle tek döşemeli yoğuşmalı kazan sistemlerine alternatif olarak tercih edilir.

Bu sistem, birden fazla kontrol modülü aracılığıyla ve yoğuşmalı kombilerin birbirine bağlanmasıyla çalışır. Tek döşemeli yoğuşmalı kazan sistemlerine göre daha ekonomik bir çözümdür.

Kaskad Sistemi Özellikleri Nedir? Kaskad Sistemi Nasıl Çalışır?

Örneğin, bir binanın ihtiyacı 500000 kcal olduğunu varsayalım. Tek döşemeli yoğuşmalı kazan sisteminde 500000 kcal’lik tek bir kazan gerekmektedir. Ancak kaskad sisteminde, 100000 kcal’lik 5 adet kombi kullanılır.

Tek kombi, binadaki ısı ihtiyacını karşılamak için yeterliyse sadece o çalışır. Ancak 200000 kcal’lik bir ısıya ihtiyaç varsa 2 kombi devreye girer. Tek döşemeli yoğuşmalı kazan sistemlerinde ise 100000 kcal’lik ısı için ya da 500000 kcal’lik ısı için tüm kazanlar çalışmak zorundadır.

İstenilen sıcaklığa ulaşmak için kaskad sisteminde önce tek kombi çalışır. Eğer tek kombi yetersiz kalırsa ikinci kombi devreye girer ve bu şekilde diğer kombiler de sırayla devreye girer. Kaskad sistemi özellikleri yazımıza devam ediyoruz.

kaskad-sistemi-ozellikleri-gaziosmanpasa

Kaskad sistemlerinde tüm bacalar birbirine bağlanırken bazen ayrı ayrı baca bağlantıları da yapılmaktadır. Ayrıca kaskad sistemi en az 2 kombi, en fazla 25 kombiye kadar çalışır.

Kaskad Sistemi Avantajları

Meskenlerde kaskad sistemi, tek yoğuşmalı kazan sistemine göre birkaç avantaja sahiptir:

  • Yoğuşmalı kombiler sırayla çalışır. İstenilen sıcaklık elde edilene kadar kombiler belirli aralıklarla devreye girer ve tüm kombilerin aynı anda çalışması gerekmez.

Kombiler eşit şekilde çalışır. Her zaman en baştaki kombi çalışmaz; otomatik olarak 24 saatte bir kombi çalışma sırası değişir ve böylece tüm kombiler eşit şekilde kullanılır. Bu sayede kombilerin yıpranmasını dengeler.  Kaskad sistemi özellikleri yazım burada bitmiştir.

 

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error: Content is protected !!