Su Kaçağı Tespiti

Tavandan Su Akması Nasıl Önlenir?

Kali Tesisat Dürüst ve Kaliteli Hizmet

Tavandan su akması nasıl önlenir? Su kaçağı tespitini nasıl yaparsınız? Kırmadan dökmeden su kaçağı tespitini nasıl yaptırırsınız? Bütün bu soruların cevapları aşağıda listelenmiştir. Fakat öncesinde sizi bir konuda UYARMAK istiyoruz.

Ülkemizdeki tesisatçıların çoğu maalesef dürüstlükten yoksun. Uzman ve profesyonel usta sorunumuz yok. Fakat sahtekar ve yalancı usta sorunumuz var. Üstelik bu ustalar kendilerini hiç belli etmezler. Siz su kaçağı tespiti işinden anlamadığınız için sizi çok rahat kandırırlar. Bunun için de türlü hileler yaparlar. Bu hileleri bu yazımızdan okuyunuz. Okutturunuz. İnanın. Çok faydasını göreceksiniz.

Evinizin tavanında su akıyorsa bunun çeşitli sebepleri vardır. Örneğin, banyo ve tuvalet dışındaki alanlarda bu sorun üst komşunuzun su tesisatında kaçaktandır. Hatta banyonuz ya da tuvaletinizden akan su da üst kat komşunuzun fayans aralarından su sızması varsa olur. Sonuç olarak evinizin tavanlarından damlar.

Tavandan Su Akması Nasıl Önlenir?

Son zamanlarda fazlası ile sorun olan tavandan akan suların önlenmesi için yapmanız gerekenleri sizler için birkaç maddede sıraladık. Dilerseniz şimdi onlara bir göz atalım;

 • Yapmanız gereken ilk şey kesinlikle üst komşunuzu bu durum hakkında bilgilendirmek olacaktır
 • Tavandan akan suyun sürekli mi yoksa belirli aralıklarla mı olduğu kontrol edilmelidir
 • Sürekli akıyor ise kesinlikle üst kat komşunuzun temiz su hattında kaçak var demektir. Bu durumda yapmanız gereken profesyonel bir destek almaktır. Firmamızı arayarak akustik dinleme cihazları ile su sızıntılarının yerlerini kırmadan tespit etmemizi sağlayabilirsiniz
 • Tavandan gelen su sızıntısı sarı renkte ise üst kat komşunuzun PVC gider hattında sorun olduğunu göstermektedir. Firmamız bu konuda da termal kamera ile PVC borusunun içini kontrol eder ve sorunun kaynağını kısa sürede tespit eder.

Çatıdan su akması tamiri nasıl yapılır?

Çatlayan, kırılan ve kaybolan çatı kiremitlerinin değiştirilmesi su kaçağı açısından çok önemlidir. En ufak bir yağmur, kar veya rüzgar çıktığında bu sakat kiremitler çatılarda su sızıntılarına sebep olur.  Aslında çatı kiremitlerini değiştirmek oldukça kolaydır. Bu kiremitleri herhangi bir ustaya değiştirtmek size pahalıya mal olur. Gelen ustanın vicdanına göre fiyatlandırma değişir. Birçok insanın es geçtiği şey uygun bir kiremit ve sağlam bir merdivenle bu işi bu çözeceğidir.

 

Öncelikle yapmanız gereken şunlardır:

 • Piyasada birçok farklı kiremit türü var. Bu yüzden doğru yedek kiremitlere sahip olduğunuzdan emin olmanız gerekir.  En çok kullanmanız gereken kiremit türleri beton ve pişmiş topraktan yapılan kiremitlerdir.
 • Tamir yapmaya başlamadan önce kiremitlerin aynı kiremit türü olduğundan emin olmalısınız. Yoksa onarım çalışmalarınız boşa gider ve zarara sebep olursunuz. Kiremitin adını bilmiyorsanız bir tane yedek kiremit alıp çatı malzemeleri satan bir dükkandan kiremit alınız.
 • Bir merdiven yardımıyla çatının üzerine çıkın. Çatıya çıkma işini yaparken güvenlik önlemlerine dikkat etmek gerekir. Özellikle merdivenin dengede olmasına dikkat ediniz. Hatta tırmanma halatı kullanmak dik bir eğime sahip çatılarda güvenliğiniz açısından faydalı olacaktır. Çatıda güvenlik önleminden şüphe ediyorsanız evinize bir profesyonel çağırın. Çünkü çatıdan düşmek muhtemel bir suretle ölümle sonuçlanacaktır.
 • Çatlak kiremite sağlam bir şekilde ulaştıktan sonra bunun tamirine geçiniz. Bunları tutmak için iki parça ahşap kullanın. Ardından, altındaki batonun üstündeki kırıkları kaldırmak ve aşağı ve dışarı kaydırmak için bir tuğla mala kullanın.
 • Yeni döşemenizi tuğla malasına yerleştirin ve döşemeyi çıkarma adımlarını tersten uygulayın. Üst üste binen karoları yerine yerleştirdiğinizden emin olun.
 • Kiremitin güvenli bir şekilde yerine oturduğundan ve çevresindeki diğer kiremitlere değmediğinden emin olun. Oturduğunuz yerde çok sert rüzgarlar yoksa , karonun çivilenmesi veya bağlanması gerekmez. Tüm karoların düzgün oturduğundan emin olun.
 • Başka herhangi bir sıkıntı var mı diye çatıyı hızlıca kontrol edin. Diğer kiremitleri değiştirmek gerektiğinde çatıyı tanımak sizin için önem arz eder.

Suyun Tavandan Akmasını Nasıl Önleyebilirsiniz?

tavandan-su-akmasi-nasil-onlenir
Tavandan Su Akması Nasıl Önlenir?

Evinizin tavanında akan suyu önlemek için çözümler şunlardır:

 • Komşunuza haber vererek dairenizin ana su vanasını kapatmasını isteyiniz.
 • Ana vana kapandıktan sonra su sızıntısı duruyor ise, bu su tesisatında bir çatlağın ya da kırık olduğunu gösterir. Bu tür durumlarda firmamızı arayarak yardım alırsanız sizin için daha iyi olur.
 • Ana su kapanmasına rağmen halen tavandan su damlaması devam ediyor ise, bu defa komşunuzun banyo fayansından su sızıntısının olma ihtimalini göz önünde bulundurmalısınız.
 • Fayans arasından akan suyu önlemek için fayansların arasına derz dolgu yaptırarak sorundan kurtulma ihtimalinin yüksektir.
 • Saymış olduğumuz yöntemler, tavandan su akması nedenlerinden olabilir. Fakat kesin bilgi ve çözümler için firmamızdan destek almalısınız. Alanında uzman ekiplerimiz sorunlarınızın kaynağını tespit ederek sizleri bilgilendirecektir.

Evin Çatısı Su Akıtıyor Ne Yapmalıyım?

Site bloklarında ya da apartmanların üst katı olan çatı katının öncelikle kullanım hakkının kime ait olduğunu bilmek gerekir. Eski yöntemler ile su akmalarını engellemek için çoğunlukla çatı aralarına zift dökmek tercih edilmekte ide. Son derece ucuz bir yöntem olduğundan herkes tercih ederdi.

Bu konuda çatı akması nasıl önlenir? Dam akması nasıl önlenir? gibi birçok telefon almaktayız. Çatı akması konusunda sizlere kısa da olsa bir bilgilendirme yazısı yazmanın doğru olacağını düşündük.

Güneşli havalarda dahi çatıdan su akıyor ise bu su kaçağı olduğunun göstergesidir. Bu tür durumlarda zaman kaybetmeden Kali Tesisat firmamızdan destek alabilirsiniz.

Terastan Su Akması Nasıl Önlenir?

Terastan akan suyun birden çok nedeni vardır. Sorunların kaynaklarını tespit etmek fazlası ile önemlidir. Sorunun su tesisatında mı? PVC hattında mı? Yoksa çatı izolasyonunda mı? olduğu tespit edilmelidir.

Bu konu hakkında net bir bilgi almak için firmamız ile iletişime geçerseniz daha garanti olur. Firmamız terasta bulunan kaçağı tespit etmek adına akustik dinleme cihazları ile sorunları tespit ederek çözümünü gerçekleştirmektedir.

Sorunlar PVC hattında ise kameralı görüntüleme cihazları ile pimaş borularını tespit ederek, rapor halinde sunmaktayız. Yağmur giderlerinde de bazen tıkanıklıklar olur. Bu tıkanıklıktan dolayı su yağmurluktan akmaz ve tıkanıklığa neden olur.

Sizler için en kaliteli ve güvenilir hizmeti sunan firmamız ile iletişime geçerek sorunlarınızdan tamamen kurtulabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error: Content is protected !!