Petek Temizliği

Kombiye Su Basma Nasıl Yapılır?

Kali Tesisat Dürüst ve Kaliteli Hizmet

Evinizdeki kombi sık sık kırmızı ışık mı yakıyor? Kombini devamlı suyu mu eksiliyor? Kombiye Su Basma Nasıl Yapılır, bilmiyor musunuz? Bu yazımızda gerekli bilgiyi bulacaksınız. Fakat öncelikle sizi bir konuda UYARMAK istiyoruz.

Ülkemizde pek çok meslekte profesyonellik sorunu yok. Tesisat sektöründe profesyonel insan sorunu yok. Ama dürüst insan sorunu var. Uzman ve profesyonel olan fakat yalancı ve sahtekar olan ustaların sayısı tahmin edebileceğinizden de fazla. Bunların yaptıkları hileleri uzun uzun yazdık. Buradan okuyunuz.

Kombiye su basma işlemini her zaman yapmaya gerek yoktur. Bu su basma işlemini kalorifer tesisatı içindeki suyun seviyesi 1 bar basıncın altına düştüğü zaman yapınız.

Peki neden 1 bar basıncın altında kombiye su basıyoruz? Çünkü kombi güvelik sisteminin su seviyesi 1 bar basınç altına düşerse kombinin zarar görmesini engellemek için arıza kodu verir. Böylece kombinin çalışmasına engel olur.

Kombiye Su Basma Nasıl Yapılır?

kombiye-su-basma-nasil-yapilir
Kombiye Su Basma Nasıl Yapılır?

Evinizde kombiye su basmadan önce kombi seviyesinin 1 bar basıncının altına düştüğünde sistem otomatik olarak arıza kodu vermektedir. Bu nedenle sistemin çalışması için kombiye su vermeniz gerekir.

Peki, kombiye su nasıl basılır dilerseniz yazımızın devamını okuyarak adım adım aşamaları izleyelim.

  • Kombiye su basmak için önce kombinin altındaki su takviye vanasını bulmanız gerekir.
  • Baymak kombi dışındaki kombilerin tamamında su takviyesi yapmak için vana bulunmaktadır. Bazı kombilerde ise vana içe gömük olduğundan önce vanayı dışa çekmeniz gerekir ve sonrasında ise saat yönüne çevirip açmalısınız.
  • Su takviye vanasını kombi bar göstergesi 1,5-2 arasına gelene kadar açık tutmalısınız.
  • Bu şekilde peteklere su basma aşamasını tamamlamış olacaksınız. Artık vanayı kapatın.

Şunu da belirtmek isteriz ki her marka kombinin su takviye vanaları farklı konum ve renkte olmaktadır.

Kombi Neden Su Eksiltiyor?

Kombinin suyunun ayda bir kaç defa azalması olağan bir durumdur. Fakat sık sık kombini suyu azalıyor ise kalorifer tesisatında su kaçağı olma ihtimali vardır.

Kalorifer tesisat kaçakları, kesinlikle su kaçakları kadar kolay fark edilmemektedir. Bunun nedeni ise su tesisatında olduğu gibi basıncı yüksek değildir. Eğer sık sık kombiye su basma işlemini gerçekleştiriyor iseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Kalorifer Su Kaçağı Tamir Yöntemi

Firmamız bu işlemi yaparken kesinlikle kalorifer tesisatındaki kaçaklar için tadilat ya da evin herhangi bir yerinde en küçük bir inşaat çalışması yapmamaktadır.

Termal kamera kullanarak kalorifer tesisatındaki su kaçaklarını tespit etmekteyiz. Bu işlemi de kalorifer tesisat borularını tek tek kontrol ederek gerçekleştirmekteyiz.

Termal kamera sayesinde kolaylıkla peteklere giden borulardan su kaçağı olup olmadığını tespit etmekteyiz. Tespit edilen çatlak borular kesinlikle kırma işlemi olmadan tamir edilmektedir.

Özel kimyasal ilaçlar sayesinde çatlaklar kolaylıkla kapanır ve bu sayede tesisat borularınız da bulunan çatlaklar kesinlikle tadilat görmezler.

Ayrıca şunu da belirtmek isteriz ki, kullanılan termal kamera sayesinde, petekleriniz de tıkanmalara ya da ısınmaya engel olan tortu, kireçlenme ve çamur da tespit edilmektedir.

Kombinizin suyu sık sık azalıyor ise kesinlikle bizimle iletişime geçmeniz gerekmektedir. Ekibimiz en kısa sürede adresinize gelecektir.

Kombi Suyunun Yükselmesinin Nedeni?

Kombinizin suyu sürekli bir yükselme gösteriyor ise, bu durumda ya su takviye vanası arızalı olma ihtimali vardır. Bir de kombide yer alan genleşme tankının içinde bulunan balon delinmiş ve havası bitmiş olmalıdır.

Petekleriniz soğuduğunda bar göstergesi düşüyor ise ya da petekler ısındığında yükseliyor ise kesinlikle genleşme tankında sorun olduğu anlamına gelmektedir. Bu sorunu kombi servisini arayarak çözünüz.

Kombi su takviye vanasının arızalandığının belirtisi ise normal zamanlarda kombinizin sürekli yükseliyor olmasından kaynaklıdır. Bu sorunu da yine kombi servisini arayarak çözmeniz gerekir.

Kombi su basıncı hakkında daha fazla bilgi almak mı istiyorsunuz? Bütün tesisat sorunlarınız için bize ulaşın.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error: Content is protected !!