Su Tesisatçısı

Sifon Tamiri Nasıl Yapılır? 2025

Kaliteli ve Güvenilir Hizmet

Sifon Tamiri Nasıl Yapılır?

Sifon tamiri nasıl yapılır? Fakat bu sorundan önce sizi birkaç konuda bilgilendirmek isteriz.

Türkiye’de her an su tesisatçısı bulursunuz. Bunların çoğu da uzmandır. Ayrıca profesyoneldir. Üstelik hepsi de teknolojik cihazlara sahiptir.

Fakat bu ustaların ya da şirketlerin büyük çoğunluğunun bir sıkıntısı vardır. Dürüstlük sorunu. Bu sorunu da ve ustaların yaptığı hileleri de burada yazdık. Okuyunuz. Sonra okutturunuz.

 

Evlerde yaygın olarak bulunan sifonlar, zamanla çeşitli sorunlar çıkarır. Bu sorunlar, genellikle malzemelerin su içinde kalması nedeniyle aşınmasından veya kalitesiz malzeme kullanımından kaynaklanır.

Sifon Çalışma Prensibi

Sifon tamiri yapılmadan önce, sifonun nasıl çalıştığını anlamak önemlidir. Tüm sifon çeşitlerinde sifon iç takımı; doldurma grubu ve boşaltma grubu olarak iki çeşittir. Doldurma grubu, sifonun dolmasını sağlayan parçalardan oluşurken, boşaltma grubu suyun klozete akmasını sağlar. Sifon tamiri sırasında, bu iki grubun ayrı ayrı ele alınarak sorunlarının tespit edilmesi gereklidir.

yerden-isitma-problemleri-gaziosmanpasa

Rezervuar Doldurma Grubu Sorunları Sifon Tamiri Nasıl Yapılır?

Doldurma grubu sorunları genellikle rezervuara su girmesini sağlayan musluğun, rezervuar dolu olmasına rağmen akmaya devam etmesiyle ortaya çıkar.

Tamir sırasında şu adımları izleyin:

 1. Kontrol: Doldurma grubu parçalarının sağlam olup olmadığını kontrol edin. Şamandıra ile musluk bağlantısının düzgün çalışıp çalışmadığını inceleyin.
 2. Şamandıra Kontrolü: Klozet şamandırası, suyun üstünde kalması gereken hava dolu bir plastiktir. Şamandıra düz konuma gelince suyu kesmelidir. Eğer kesmiyorsa, conta çürümüş veya şamandıra patlamış olur.
 3. Conta Değişimi: Conta çürümüşse, musluk suyu sızdırmaya devam eder. Contayı yenisiyle değiştirin.
 4. Şamandıra Değişimi: Şamandıra patlamışsa, suyla dolup yüzeyde kalamaz ve musluğu kapatamaz. Yeni bir şamandıra ile değiştirin.

sifon-tamiri-nasil-yapilir-gaziosmanpasa

Rezervuar Boşaltma Grubu Sorunları Sifon tamiri nasıl yapılır?

Rezervuar boşaltma grubu sorunları, klozetin sürekli su akıtması gibi problemlere yol açar. Bu sorunlar genellikle sifon altındaki contanın gevşemesi veya yıpranmasından kaynaklanır.

 1. Conta Kontrolü: Boşaltma grubunun contası yıpranmışsa, su sızdırır ve klozet su kaçırır. Ayrıca contayı yenisiyle değiştirin.
 2. Suyun Boşaltılması: Sifon tamiri yapmadan önce rezervuar içindeki suyu tamamen boşaltın.
 3. Parça Değişimi: Hem doldurma hem de boşaltma grubundaki sorunları çözmek için gerektiğinde grupların tamamını değiştirin.

Sifon Tamiri Adımları

 1. Sifon Kapağını Açma: Rezervuar iç takımına ulaşmak için sifon kapağını açın.
 2. Sorun Tespiti: Doldurma grubundaki şamandırayı kontrol edin. Patlak veya hasarlıysa değiştirin. Conta yıpranmışsa, yenisiyle değiştirin.
 3. Boşaltma Grubu:Boşaltma grubundaki contayı kontrol edin ve gerektiğinde değiştirin. Sifon tamiri nasıl yapılır?
 4. Su Boşaltma: Tamir işlemleri veya sırasında suyun tamamını rezervuardan boşaltın.
 5. Parça Kontrolü: Ufak parçaların gözden kaçmaması için dikkatli olun, bu parçalar da sorunlara neden olur.

Bu adımları izleyerek sifon tamirini başarılı bir şekilde gerçekleştirirsiniz. Sifonunuzun sağlıklı ve uzun ömürlü çalışmasını sağlamak için düzenli bakım yapmayı unutmayın.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error: Content is protected !!