Petek Temizliği

Petekler Isınmıyor Sıcak Su Akıyor

Petekler Isınmıyor Sıcak Su Akıyor

Kış mevsiminde bazılarımızın kullandığı bir cümle vardır. Bu cümle şudur: Petekler ısınmıyor sıcak su akıyor. Bu sorun pek çoğumuzun bildiği gibi peteklerin kirliliğinden olur. Bu konularla ilgili bilgi vermeden önce size birkaç şey açıklamak isteriz.

Evimize gelen insanlarda profesyonel insan yokluğu gibi bir sorun yok. Fakat güven sorunu var. İşini yaparken dürüst mü? Bizi kandırıyor mu? Yaptığı işin arkasında mı? Bütün bunlarla ilgili size bir yazı derledik. Bu yazıyı şuradan okuyunuz. Emin olun çok faydasını göreceksiniz.

Konforlu yaşamın bir parçası artık kombilerdir. Bu kombilerin düzenli olarak bakımlarını yaptırmak gerekiyor. Çünkü bakımı ihmal edersek bunun olumsuz sonuçları olur.

Kombilerin verimsiz ısıtmasının pek çok sebebi vardır. Bunlar:

  • Kombilerin musluk suyunu ısıtıp petekleri ısıtamaması
  • Kombinin ısıtma sisteminin merkezi olması
  •  Son olarak kombi içerisindeki cihazlardan herhangi birinin çalışmaması da sorunlardır.

Petekler Isınmıyor Sıcak Su Akıyor

Bu sorunun sebeplerini alt başlıklar halinde inceleyelim.

Üç Yollu Vananın Arızalanması

Üç yollu vana her kombide bulunmamaktadır. Genellikle çift eşanjörlü kombilerde üç yollu vanalar vardır. Bu parça ise sıcak su ihtiyaçlarında peteklere giden suyu kesip musluklara yönlendirir.

Bu nedenle bu parçanın arıza yapması durumunda iki durum olur:

  1. Musluk suyu ısınmaz.
  2. Musluk suyu ısınırken peteklerin de aşırı derecede ısınmasına neden olur.

Sirkülasyon Pompasının Arızalanması

Peteklere suyu pompalamakla görevli olan sirkülasyon pompasının bir parçasının arıza yapması sorunu da vardır. Sonunda peteklerde ısınma sorunu meydana gelebilir. Kombi musluk suyunu ısıtıyor petekler ısınmıyor ise, sirkülasyon pompası kontrol etmek gerekir.

Yukarıda meydana gelen her iki sorunda da kombi servisi çağırmanızı tavsiye ederiz. Servis personelleri incelemeleri yaptıktan sonra sizlere konu hakkında bilgi vereceklerdir.

Peteklerde Hava Olmasından Kaynaklı Sorun

Peteklerde Hava Olmasından Kaynaklı Sorun

Kombi musluk suyunu ısıtıyor petekleri ısıtmıyor ise, bu peteklerde hava olduğunun belirtisidir. Peteklerde bulunan hava petek içindeki su dolaşımı engeller ve petekler ısınmaz.

Petekler ısınmıyor sıcak su akıyor ise, bu durumda da yapmanız gereken ilk şey peteklerin havasını kontrol etmek olmalıdır. Sonrasında ise peteklerin havasını almak için de purjör anahtarına ihtiyacınız vardır.

Fakat elinizde purjör anahtarı yok ise, düz bir tornavida da işinizi görecektir. Peteklerdeki purjör vanasının altına ufak bir kap bırakınız. Sonrasında purjör vanasını yarım ya da çeyrek tur gevşeterek su akana kadar vanayı açık tutunuz.

Su geldikten sonra vanayı tekrar kapatın ve sırası ile bu işlemi bütün peteklere uygulayarak bütün peteklerin havasını almış olacaksınız.

Kombi Basıncından Kaynaklı Sorun

Kombi görevini düzgün yapması için, kalorifer tesisatı içindeki suyun basıncının 1,5-2 bar basınçta olması gerekir. Çünkü basıncın bu değerde olması  kombi pompasını yormaz. Bu da aynı zamanda enerji tasarrufu sağlar.

Kalorifer tesisatında bulunan su kaçağından kaynaklı olarak kombi basıncı sıklıkla düşer. Bununla birlikte kombi basıncı belli bir seviyenin altına düşerse, çalışmayı durduracaktır.

Böylelikle kombi sıcak su vermeye devam eder ama petekler ısınmaz. Petekler ısınmıyor sıcak su akıyor ise, kombinizin basıncını kontrol etmeniz gerekir. Bu sayede de kombi basıncından kaynaklı bir sorun olup olmadığını anlamış olursunuz.

Kombi Basıncı Neden Düşer?

Kombi basıncının iki ya da üç ayda bir yarım bar düşmesi doğaldır. Bunun nedeni ise kombi içindeki suyun buharlaşmasıdır. Bu tarz durumlarda, kombinizin altında yer alan su takviye vanasını açarak kombiye su takviyesi yaparak sorunu kısa sürede çözebilirsiniz.

Kombi basıncı sık sık düşüyor ise, kalorifer tesisatında su kaçağı olabilir. Fakat bu kaçaklar şebeke borularında meydana gelen su kaçaklarına benzemez. Çünkü, şebeke suyunun basıncı yüksek olduğundan, şebeke borularındaki kaçaklar daha erken fark edilmektedir.

Petekler Isınmıyor Sıcak Su Akıyor

Bu sorunun cevapları sizi tatmin etmediyse bizi arayın. Gerekli bilgiyi hemen verelim.

Fakat aynı durum kalorifer boruları için geçerli değildir. Kombideki suyun basıncı düşük olduğu için, meydana gelen su kaçağını uzun bir süre fark etmezsiniz.

Firmamız bu tür sorunlarda meydana gelen su kaçaklarını tespit etmek için termal kamera kullanmaktadır. Bu sayede su kaçağı kesin olarak tespit edilmekle birlikte evinizde tadilat çalışmasına gerek kalmadan çözmektedir.

Daha fazla bilgi ve servis talep etmek için 0542 634 5537/ 0532 631 5537 numaralarımızdan bizimle iletişime geçebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error: Content is protected !!