Ana Sayfa / Petek Temizliği / Petekler Isınmıyor Sıcak Su Akıyor
Petekler Isınmıyor Sıcak Su Akıyor

Petekler Isınmıyor Sıcak Su Akıyor

Konforlu yaşamın bir parçası olan kombilerin düzenli olarak bakımlarının yapılması gerekir. Bazen ise ihmal ettiğimiz bakımların olumsuz sonuçları konforlu yaşamımızı sekteye uğratabilir.

Kombilerin musluk suyunu ısıtıp petekleri ısıtamaması, kombinin ısıtma sisteminin merkezi olması ve kombi içerisindeki cihazlardan herhangi birinin çalışmamasından kaynaklı sorun olabilir.

Üç Yollu Vananın Arızalanması

Üç yollu vana her kombide bulunmamaktadır. Genellikle çift eşanjörlü kombilerde bulunan üç yollu vanalar, sıcak su ihtiyaçlarında peteklere giden suyun kesilip musluklara yönlendirilen bir parçasıdır.

Bu nedenle arızalanması durumunda, ya musluk suyu ısınmaz ya da musluk suyu ısınırken peteklerin de aşırı derecede ısınmasına neden olur.

Sirkülasyon Pompasının Arızalanması

Peteklere suyu pompalamakla görevli olan sirkülasyon pompasının bir parçasının arızalanması durumunda peteklerde ısınma sorunu meydana gelebilir. Kombi musluk suyunu ısıtıyor petekler ısınmıyor ise, sirkülasyon pompası kontrol edilmelidir.

Yukarıda meydana gelen her iki sorunda da kombi servisi çağrılmalıdır. Servis personelleri incelemeleri yaptıktan sonra sizlere konu hakkında bilgi vereceklerdir.

Peteklerde Hava Olmasından Kaynaklı Sorun

Peteklerde Hava Olmasından Kaynaklı Sorun

Kombi musluk suyunu ısıtıyor petekleri ısıtmıyor ise, bu peteklerde hava olduğunun belirtisidir. Peteklerde bulunan havadan kaynaklı olarak petek içinde su dolaşımı engellenir ve petekler ısınmaz.

Petekler ısınmıyor sıcak su akıyor ise, bu durumda da yapmanız gereken ilk şey peteklerin havasını kontrol etmek olmalıdır. Peteklerin havasını almak için de purjör anahtarına ihtiyacınız vardır.

Şayet elinizde purjör anahtarı yok ise, düz bir tornavida da işinizi görecektir. Peteklerdeki purjör vanasının altına ufak bir kap bırakınız. Sonrasında purjör vanasını yarım ya da çeyrek tur gevşeterek su akana kadar vanayı açık tutunuz.

Su geldikten sonra vanayı tekrar kapatın ve sırası ile bu işlemi bütün peteklere uygulayarak bütün peteklerin havasını almış olacaksınızdır.

Kombi Basıncından Kaynaklı Sorun

Kombi görevini düzgün yapması için, kalorifer tesisatı içindeki suyun basıncının 1,5-2 bar basınçta olması gerekir. Bu değerde olması kombi pompasını yormazken aynı zamanda da enerji tasarrufu sağlar.

Kalorifer tesisatında bulunan su kaçağından kaynaklı olarak kombi basıncı sıklıkla düşer. Eğer kombi basıncı belli bir seviyenin altına düşerse, çalışmayı durduracaktır.

Böylelikle kombi sıcak su vermeye devam eder ama petekler ısınmaz. Petekler ısınmıyor sıcak su akıyor ise, kombinizin basıncını kontrol etmeniz gerekir. Bu sayede de kombi basıncından kaynaklı bir sorun olup olmadığını anlamış olursunuz.

Kombi Basıncı Neden Düşer

Kombi basıncının iki ya da üç ayda bir yarım bar düşmesi doğaldır. Bunun nedeni ise kombi içindeki suyun buharlaşmasıdır. Bu tarz durumlarda, kombinizin altında yer alan su takviye vanasını açarak kombiye su takviyesi yaparak sorunu kısa sürede çözebilirsiniz.

Kombi basıncı sık sık düşüyor ise, kalorifer tesisatında su kaçağı olabilir, fakat bu kaçaklar şebeke borularında meydana gelen su kaçaklarına benzemez. Çünkü, şebeke suyunun basıncı yüksek olduğundan, şebeke borularındaki kaçaklar daha erken fark edilmektedir.

Fakat aynı durum kalorifer boruları için geçerli değildir. Kombideki suyun basıncı düşük olduğu için, meydana gelen su kaçağı uzun bir süre fark edilmeyebilir.

Firmamız bu tür sorunlarda meydana gelen su kaçaklarını tespit etmek için termal kamera kullanmakta ve bu sayede su kaçağı kesin olarak tespit edilmekle birlikte evinizde tadilat çalışmasına gerek kalmadan çözmektedir.

Daha fazla bilgi ve servis talep etmek için 0542 634 5537/ 0532 631 5537 numaralarımızdan bizimle iletişime geçebilirsiniz.

En Çok Okunan

Merkezi Isıtma Sistemi Temizliği

Merkezi Isıtma Sistemi Temizliği

Sitelerde ya da çok katlı binalarda tek merkezden elde edilen ısı sayesinde bütün dairelerin ısınmasını …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir