Ana Sayfa / Su Kaçağı Tespiti / Plastik Su Borusu Tamiri Nasıl Yapılır?
Plastik Su Borusu Tamiri Nasıl Yapılır?

Plastik Su Borusu Tamiri Nasıl Yapılır?

Plastik su borusu tamiri yaptırmadan önce sorunun tespit edilmesi gerekir. Böylelikle plastik su borusunun çatlak olduğu yer tespit edilir ve sonrasında çözüm için farklı yolar kullanılır.

Plastik Su Borusunun Delinmesinin Nedeni

Yapılan işçiliğin kalitesiz oluşu, borunun delinmesi için bir neden olabilir. Hatalı yapılan plastik boru kaynağı, ilk olarak sorun çıkartmasa da ilerleyen zamanda sorun çıkartabilir. Ek yapmak için ise PVC borunun çap olarak kesilmesi ya da plastik boru makası yerine testere ile kesilmiş olması, yapılacak kaynağın sağlıksız olmasına neden olabilir.

Şebeke suyunun basıncından dolayı bu hatalı kaynak noktası zamanla su sızdırmaya başlayabilir. Demir ya da galvaniz borular zamanla aşınmaya başlar. Suyun etkisinden dolayı paslandıkları için zaman içerisinde de yıpranır ve su sızdırmaya başlarlar.

Özellikle son zamanlarda ev içi tesisatlar da demir ve galvaniz boru kullanımı yasaklandığı için bu olay eski yapılar için geçerli olmaktadır. Evinizde bir tadilattan dolayı duvara, zemine ya da tavana matkap ile açılan bir delik yanlışlıkla da olsa plastik su borusuna denk gelerek boruların delinmesine neden olabilir.

Kalitesiz plastik su boruları zaman içerisinde çatlamalardan dolayı su sızdırmasına neden olabilir. Mevcut çatlak ise kılcal boyuttadır. Bu tarz durumlarda sorunu hemen fark etmek pekte mümkün değildir. Genellikle sızdırma miktarı az olduğundan dolayı geç fark edilmektedir. Bu duruma da gizli su kaçağı denilmektedir.

Plastik Su Borusu Tamiri Yapımı

plastik-su-borusu-tamiri

Yukarıda saydığımız yöntemlerden biri ya da bir kaçı sonucu evinizde su kaçağı söz konusu olabilir. Bu durumda da strese girip çözüm yolları ararsınız. Sonuç olarak bu durumun tamiri için tadilat çıkar düşüncesi ve evin inşaat haline gelmesi gibi durumlar olacağı düşünülmektedir.

Peki plastik su borusu tamiri nasıl yapılır? Şimdi dilerseniz hep birlikte yazımızın devamını okuyalım.

  • Söz konusu kaçağın yeri PVC boru tamiri için tespit edilir.
  • Ardından ana su vanası kapatılır.
  • Sadece çalışacak kadar bir alan kırılır.
  • PVC boru makası ile mevcut plastik su borusunun delik olan kısmı kesilir.
  • Kesim işleminden sonra plastik su borusu kaynak makinesi ile her iki ucundan eritilir.
  • Eritme işlemi kritik olduğundan eritme az olursa borular birbirini tutmayabilir, fazla da olmamalıdır fazla olduğunda ise borular yanar ve borunun çapının daralması da söz konusu olabilir.
  • Eritme işlemi bittikten sonra maşon takılır. Çünkü en sağlıklı yöntemdir.
  • Diğer bir yöntem ise, deliğin olduğu yer bir ısıtıcı yardımı ile ısıtılabilir.
  • Hemen ardından bir parça plastik boru eritilir.
  • Deliğin olduğu yere tutulur, fakat bu çözüm ilerleyen zamanda tekrar sorun çıkarabilir. Bu nedenle en sağlıklı yöntem boruları keserek araya maşon koymaktır.

Şunu da belirtmeliyiz ki piyasada plastik boru çatlak kimyasalları bulunmaktadır. Bu kimyasallar tesisat içerisine gönderilerek deliklerin kapanmasını sağlar. Fakat biz bu yöntemi sadece ısıtma sistemleri için kullanmaktayız. Delik tamir kimyasalı, şebeke suyunun içinde bulunması sağlıklı bir yöntem değildir.

Evinizde bu tür sorunlar ile karşılaşıyor iseniz firmamızı arayabilirsiniz. Biz kaçağın yerini özel cihazlar ile tespit etmekteyiz. Bu işlem yapılırken gürültü dahi çıkmamaktadır. Kaçak tespitinden sonra sadece küçük bir alanı kırarak tamir işlemini gerçekleştiriyoruz.

Delinen su borusu tamiri için 0542 634 5537 / 0532 631 5537 numaralarımızdan bizimle iletişime geçebilirsiniz.

En Çok Okunan

Alt Kata Su Sızıyor

Alt Kata Su Sızması Nasıl Engellenir?

Alt kata su sızması çoğunlukla çok katlı binalarda görülebilen bir su kaçağı çeşididir. Evinizde su …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir