Ana Sayfa / Su Kaçağı Tespiti / Betondan ve Terastan Su Sızıntısı Nasıl Önlenir?
su-kacagi-bulma

Betondan ve Terastan Su Sızıntısı Nasıl Önlenir?

Beton çatlaklarından kaynaklanan betondan su sızması üst katın betonundan olacağı gibi bodrum katından da kaynaklı olabilir. Bodrum katının yan duvarlarında su sızıntısı olmasının asıl nedenlerinden biri genellikle dış tarafta bulunan topraktan kaynaklı olmaktadır.

Betondan Sızan Su Nasıl Önlenir?

Eski ya da yeni yapı olması fark etmeksizin meydana gelen betondan su sızması, farklı farklı nedenlerden kaynaklanmaktadır. İlk olarak üst katın betonundan su sızmasının nedenine bakalım.

Çatlak betondan kaynaklanan üst katın betonundan su sızması onarımı için çatlağın bulunduğu kısımlardan birkaç delik açılır. Sonrasında beton çatlak ilacı ile çatlaklar onarılır.

Fakat üst katta oturan var ise ve halen betondan su akıyor ise bu da tesisat sisteminde bir kaçak olduğunun belirtisidir. Su kaçakları içme suyunda olduğu gibi gider hatlarında ya da kalorifer tesisatlarında da olmaktadır.

Firmamız bu gibi durumlarda elektronik cihazlar ile su kaçaklarını tespit etmektedir. Ayrıca garanti kapsamı altında onarımını da gerçekleştirmektedir.

Bodrum katları ise toprağın altında olan katlar oldukları için, yan duvarlar yarıya kadar toprak ile kapatıldığından yağmur ya da yer altı suları toprağın suya doymasına neden olur. Toprak suya doyduğundan su sızıntıları meydana gelir.

Genellikle binalar yapıldığı esnada beton içine su çekmesini önlemek için kimyasal ilaçlar kullanılmalıdır. Bu kimyasal ilaç sayesinde betonun dış yüzeyine yalıtım yapıldığından suyu geçirmesi de imkansız bir hal alır.

Fakat, müteahhitler maliyetlerini düşürmek istediklerinden bu işlemi pek uygulamazlar. Bazı durumlarda, bodrum katlarının dış duvarlarına yalıtım dahi yapılma gereği duyulmaz. Hal böyle olunca da bodrum katının duvarlarından su sızdırması çok normal bir hal alır.

Terastan Sızan Su Nasıl Önlenir?

Genellikle yağmurlu havalarda görülen terastan su akması yağmurun yoğunluğuna göre terastan su akması da yoğunlaşmaktadır. Bunun sebebi ise, teras zemininin yalıtım siteminin yetersizliği ya da yalıtım yapılmamış olmasıdır.

Şiddetle yağan yağmur bazen derz dolgusunu tahrip ederek görevini yapmasını engeller ve suyun geçmesine izin vermez. Teras katından tesisat boruları geçiyor ise, tesisattan su sızmasına tesisat borularında oluşan çatlaklardan kaynaklanabilir.

Bunun için teras zeminine yalıtım yapılmalıdır. Özellikle fayans ya da mermer yapılmadan önce yalıtım yapılması ve sonrasında istenilen zemin kaplaması yapılmalıdır. Bu arada yalıtım yapılmadan zemin kaplamasının yapılması terastan su sızıntısına neden olabilir.

Çatıdan Sızan Su Nasıl Önlenir?

En çok ihmal edilen yalıtım türü de çatı yalıtımı olmuştur. Özellikle de kalitesiz malzeme kullanımından kaynaklanmaktadır. Böylelikle de çatıdan su sızmasına davetiye çıkartmaktadır.

Çatılar kiremit ile yapılmış ve bu kiremitler de kalitesiz ise kiremitlerde kılcal çatlamalar meydana gelebilir. Özellikle yağmurlu havalarda bu kılcal damarlar su sızmasına neden olur.

Çatı katında tesisat sitemi olup olmadığı hakkında bir bilginiz yok ise,firmamız kullanmış olduğu bilgisayarlı destek cihazların yardımı ile tesisat sisteminizde bulunan su kaçaklarını anında tespit etmektedir.

Bunun için yapmanız gereken tek şey 0542 634 5537/0532 631 5537 numaralarımızdan bizlerle iletişime geçmek olmalıdır.

En Çok Okunan

Alt Kata Su Sızıyor

Alt Kata Su Sızması Nasıl Engellenir?

Alt kata su sızması çoğunlukla çok katlı binalarda görülebilen bir su kaçağı çeşididir. Evinizde su …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir