Petek Temizliği - Kali Tesisat

Kombi Kalorifer Petekleri Neden Isınmıyor?

Genellikle kış aylarında fark edilen bu sorun, bazen bölgesel olarak bazen de tesisat sistemlerinin tamamında karşımıza çıkmaktadır. Şimdi sizlerle kombi çalışıyor petekler ısınmıyor sorununu kısaca inceleyelim.

Kalorifer Peteği Neden Isınmıyor?

Yılda bir kez kombi bakımı, kalorifer tesisat sisteminin bakımı ise en geç iki yılda bir yapılmalıdır. İhmal edildiği zaman ise çeşitli sorunlar ortaya çıkabilir.

Ortaya çıkan bu sorunlar genellikle kombi kaynaklı olabilir ya da kalorifer tesisat sisteminden kaynaklıdır. Kombi petekleri ısınmıyor ise bu defa da kombi pompasından kaynaklı olma ihtimali vardır.

Kombi pompası ise kalorifer tesisatının içindeki suyun devir daim yapmasını sağlamaktadır. Kombi bakımını düzenli olarak yaptırmadığınız zaman kombi pompası zaman içinde suyu pompalama işlevini yitirebilir.

Kombi ısınmıyor petekleri ısıtmıyor sorunlarına bir diğer neden ise kalorifer tesisatına uygun kombi olmamasından kaynaklı olabilir.

Kombi Çalışıyor Fakat Petekler Isınmıyor

Bu tür sorunlar genellikle tesisat sistemi kaynaklı sorunlardır. Kombi çalışıyor petekler ısınmıyor ise, bu defa da kalorifer borularında tıkanmalar olabilir. Şebeke sularında ki kireçlenmeler kalorifer borularında zamanla kireç tabakasının oluşmasına neden olabilir.

Zamanla suyun akış hızını yavaşlatan kireçlenmeler bir müdahale olmadığı zaman tıkanıklığa neden olabilir ve su akışı tamamen durur.

Fakat kireçlenme kombi çıkışında buluna  borularda meydana gelir ise, bu bütün peteklerin ısınmasını etkiler. Tıkanıklığın olduğu yerde sadece bir petek var ise o peteğin de ısınmasını engelleyebilir.

Bu sorunun üstesinden gelmek için de petek temizliği yaptırmak olmalıdır. Düşündüğünüz gibi petek temizliği evinizde kesinlikle bir tadilat ortamı yaratmamaktadır.

Petek temizliği için kullandığımız petek temizleme makinesinin uygulamış olduğu basınç sayesinde, kalorifer borularında bulunan kireç tabakası tamamen sökülür ve boruların içi ilk günkü gibi tertemiz olur.

Peteklerin alt Kısmı Isıtmıyorsa

Peteklerin altı ısınmıyorsa, bunun nedeni peteklerin içinde tortu oluşması olabilir. Kalorifer tesisatının içinde bulunan su, zaman içerisinde peteklerin iç çeperlerinde aşınmalara neden olabilir.

Aşınmaların sonucunda ise peteklerin dibinde tortular birikir ve bu sorunların üstesinden gelmek içinde iki yılda bir petek temizliği yapılmalıdır.

Petek temizliği yaptırmak hem kombiyi temizlemek hem de kalorifer tesisat borularının temizlenmesi anlamına gelmektedir.

Sizlerde petek temizliği yaptırmak istiyor iseniz 0542 634 5537/0532 631 5537 iletişim numaralarımızdan Kali Tesisat firmamızı arayarak servis talep edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
HEMEN ARA