Petek Temizliği - Kali Tesisat

Kombi Kalorifer Petekleri Isıtmıyor

Kombi petekleri ısıtmıyor ise, genellikle petek temizliği ya da kombi bakımı aksatılmış olabilir. Kış ayları geldiğinde kombinizi çalıştırmak istersiniz fakat, kombi petekleri ısınmaz.

Bu durum ile çoğunlukla birçok kişi karşılaşmıştır. Bunun nedeni ise periyodik bakımları ihmal etmenizden kaynaklı ya da kombi ve tesisatlarınız da bir problem olduğundan kaynaklı olabilir.

Genellikle peteklerin yanmaması genel tesisat problemleri, kombi arıza problemlerinden daha az maliyette olabilir. Öyle ki peteklerin havası alınarak da problemler giderilmektedir, yani sorun bu denli basit de olabilir. Bazen de kombi servisi çağırmaktan başka çıkar yol yoktur.

Kalorifer Peteği Isınmıyor

Kombi bakımı yılda bir kez yapılırken kalorifer tesisat bakımı iki yılda bir yapılmak zorundadır. İhmal edildiği taktirde çeşitli sorunlar meydana gelmektedir. Bu sorunların bazıları kombi kaynaklı olurken bazıları da kalorifer tesisat sisteminden kaynaklıdır.

Kombi pompası, kalorifer tesisatı içerisinde suyun devir daim yapmasını sağladığından, bakımı da düzenli olarak yapılmalıdır. Bu nedenle kombi sıcak suyu pompala yamadığı için kombi ısınıyor petek ısınmıyor sorunu ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Bunların dışında nadir de olsa kalorifer tesisatına uygun kombi olmadığında da kombi ısınıyor petekler ısınmıyor sorunları ile karşılaşmak mümkündür. Öncelikle kalorifer tesisatına uygun kombi seçilmeli ve kalorifer peteği ısınmıyorsa, kalorifer tesisatına uygun kombi seçimi yapılmalıdır.

Kombi Çalıştığı Halde Petek Isınmıyor

Kombi kaynaklı olmayan sorunlarda çoğunlukla tesisat sistemi kaynaklı sorunlar söz konusudur. Kombi çalışıyor petekler ısınmıyor ise kesinlikle kalorifer borularında tıkanıklıklar meydana gelmiş olabilir.

Bunun dışında şebeke suları kireçli olabilir ve zamanla kireç tabakasının oluşmasına neden olabilir. Kalorifer borularında oluşan kireç tabakaları zamanla suyun suyun akış hızını yavaşlatır ve müdahale edilmediği zaman tıkanıklık sonucu suyun akışı tamamen durmaktadır.

Fakat kireçlenme kombi çıkışındaki borularda meydana geldi ise bu bütün petekleri etkiler ve ısınmalarını engeller. Yalnız tıkanıklığın olduğu güzergahta yalnız bir petek bulunuyor ise bu sadece o peteğin ısınmasını engellemektedir.

Bu sorunlardan kurtulmak için ise petek temizliği yapılmalıdır. Düşündüğünüz gibi petek temizliği evinizde her hangi bir tadilat ortamı yaratmaz. Ayrıca alüminyum petekler dışındakiler yerlerinden dahi sökülmez.

Peteklerin Havası Nasıl Alınır?

  • Petek havasını almak için öncelikle ihtiyacınız olan purjör anahtarı ya da düz tornavida ve küçük bir kap
  • Peteğin sağ ya da sol üst tarafında kör tapaya benzeyen bir purjör vanası bulunur
  • Elimizdeki malzemeler ile purjör vanasını hafifçe gevşetmeliyiz
  • Gevşetmeden önce kabı vananın alt kısmına koymanız gerekir
  • Böylelikle purjör vanasını hafif bir şekilde gevşettiğiniz de hava kendiliğinden çıkacaktır.
  • Sonrasında su gelinceye kadar bekleyin
  • Su geldikten ve havası alındıktan sonra purjör vanasını iyice sıkın
  • Böylelikle petek havası alınmış olacaktır. Bu işlemi bütün petekler için ayrı ayrı uygulamalısınız.

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi peteklerin üstü ısınmıyor sorununu, peteklerin havasını alarak rahatlıkla çözmüş olacaksınız.

Aksi durumlarda ise Kali Tesisat firmamızı 0542 634 5537/0532 631 5537 iletişim numaralarımızdan arayarak servis talep edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
HEMEN ARA