Petek Temizliği

Kombi Kalorifer Petekleri Isıtmıyor

Kali Tesisat Dürüst ve Kaliteli Hizmet

Soğuk kış aylarında kombi çalışıyor fakat kombi kalorifer petekleri ısıtmıyor mu? Kaloriferin üst ve altı arasında sıcaklık farkı mı var? Bütün soruların cevaplarını aşağıda size vereceğiz. Fakat bundan önce sizi bir konuda UYARMAK istiyoruz.

Her yerde rastladığımız gibi tesisat sektöründe de bir sürü hilekar vardır. Fakat bizim sektörde bu oran çok daha yüksektir. Türlü türlü oyunlarla sizi kandırırlarlar. Bununla birlikte size hiç fark ettirmez. Hatta sizi mutlu ederler. Buradaki yazımızda size bu ustaların yaptıkları türlü düzenbazlıkları yazdık. Okuyunuz. Okutturunuz. Çevrenize yayınız.

Kombi kalorifer petekleri ısıtmıyor ise, genellikle petek temizliği ya da kombi bakımı aksatılmıştır. Kış ayları geldiğinde kombinizi çalıştırmak istersiniz. Fakat kombi, petekleri ısıtmaz.

Bu durum ile çoğunlukla birçok kişi karşılaşmıştır. Bunun nedeni ise periyodik bakımları ihmal etmenizden kombi ve tesisatlarınız da bir problem olmasından kaynaklıdır.

Genellikle peteklerin yanmaması genel tesisat problemleridir. Fakat kombi arıza problemlerinden daha az maliyette olur. Öyle ki peteklerin havasını alarak da problemler çözüme ulaşır. Yani sorun bu denli basit de olur. Bazen de kombi servisi çağırmaktan başka çıkar yol yoktur.

kombi-kalorifer-petekleri-isitmiyor
Kombi kalorifer petekleri ısıtmıyor

Kombi Kalorifer Peteği Isıtmıyor

Evinizde kombi bakımı yılda bir kez yapılırken kalorifer tesisat bakımı iki yılda bir yapmak da yeterlidir. Fakat bunu ihmal ederseniz çeşitli sorunlar meydana gelir. Bu sorunların bazıları kombi kaynaklı olurken bazıları da kalorifer tesisat sisteminden kaynaklıdır.

Kombi pompası, kalorifer tesisatı içerisinde suyun devir daim yapmasını sağladığından, bakımı da düzenli olarak yapmak gerekir. Bu nedenle kombi sıcak suyu pompalayamadığı için kombi ısınıyor petek ısınmıyor sorunu ile karşı karşıya kalırsınız.

Bunların dışında nadir de olsa kalorifer tesisatına uygun kombi olmadığında da kombi ısınıyor petekler ısınmıyor sorunları ile karşılaşmak mümkündür. Öncelikle kalorifer tesisatına uygun kombi seçmeli ve kalorifer peteği ısınmıyorsa, kalorifer tesisatına uygun kombi seçimi yapmalısınız.

Kombi Kalorifer Petekleri Isıtmıyor

Evinizde kombi kaynaklı olmayan sorunlarda çoğunlukla tesisat sistemi kaynaklı sorunlar söz konusudur. Kombi çalışıyor petekler ısınmıyor ise kesinlikle kalorifer borularında tıkanıklıklar meydana gelmiştir.

Bütün bunlardan farklı olarak şebeke suları kireçli olabilir. Bu durum da zamanla kireç tabakasının oluşmasına neden olabilir. Kalorifer borularında oluşan kireç tabakaları zamanla suyun suyun akış hızını yavaşlatır ve müdahale edilmediği zaman tıkanıklık sonucu suyun akışı tamamen durmaktadır.

Fakat kireçlenme kombi çıkışındaki borularda meydana geldi ise bu bütün petekleri etkiler ve ısınmalarını engeller. Bu tıkanıklığın olduğu güzergahta yalnız bir petek bulunuyorsa bu sadece o peteğin ısınmasını engellemektedir.

Bu sorunlardan kurtulmak için ise petek temizliği yaptırmalısınız. Düşündüğünüz gibi petek temizliği evinizde herhangi bir tadilat ortamı yaratmaz. Ayrıca alüminyum petekler dışındakileri yerlerinden dahi sökmeye gerek yoktur.

Peteklerin Havası Nasıl Alınır?

  • Petek havasını almak için öncelikle ihtiyacınız olan purjör anahtarı ya da düz tornavida ve küçük bir kaptır.
  • Peteğin sağ ya da sol üst tarafında kör tapaya benzeyen bir purjör vanası vardır.
  • Elimizdeki malzemeler ile purjör vanasını hafifçe gevşetmeliyiz
  • Gevşetmeden önce kabı vananın alt kısmına koymanız gerekir
  • Böylelikle purjör vanasını hafif bir şekilde gevşettiğiniz de hava kendiliğinden çıkacaktır.
  • Sonrasında su gelinceye kadar bekleyin
  • Su geldikten ve havası alındıktan sonra purjör vanasını iyice sıkın
  • Böylelikle peteğin havasını almış olacaksınız. Bu işlemi bütün petekler için ayrı ayrı uygulamalısınız.

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi peteklerin üstü ısınmıyor sorununu, peteklerin havasını alarak rahatlıkla çözmüş olacaksınız.

Peki kombi kalorifer petekleri ısıtmıyor sorununa bu yazımız yardımcısı oldu mu?

Aksi durumlarda ise Kali Tesisat firmamızı 0542 634 5537/0532 631 5537 iletişim numaralarımızdan arayarak servis talep edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error: Content is protected !!