Petek Temizliği

Kombi Donmasını Engellemenin Yolları

Kombi Donmasını Engellemenin Yolları

Kombiler özellikle soğuk kış aylarında donma tehlikesi ile karşı karşıyadır. Kombi donmasını engellemenin yolları mevcuttur. Bu yolları anlatmadan önce sizi birkaç konuda bilgilendirmek istiyoruz.

Ülkemizde pek çok sahtekar usta var. Yaptığı işe sahip çıkmayan, telefonlara cevap vermeyen şahsiyetsiz insanlar her yerde. Bu ustaların yaptığı hileler hakkında size birkaç bilgi vermek istiyoruz. Ustaların yaptığı hileleri bu yazımızdan okuyabilirsiniz.

 

Genellikle atık gazdan etkilenme riskine karşı balkonlara kombi montajı yapılır. Fakat bu doğru bir uygulama değildir. Çünkü balkonun kapalı olması sorun çıkarmazken, açık olan balkonlarda ve soğuk havalarda kombinin balkona konması bazı sorunlara yol açar.

Çoğunlukla bizlere gelen sorulardan biri de kombinin içeride mi yoksa dışarıda mı olması sorusudur. Evin mimari planına uygun olarak, yetkili mühendisler tarafından uygun görülen yere konulmalıdır. Açık havalarda balkonda kombi olması özellikle soğuk havalarda donma ihtimalini meydana getirirken içeride olan kombi soğuk havalarda sorun çıkartmaz.

Kombi Donmasını Engellemenin Yolları Nelerdir?

Öncelikle bilmeniz gereken, her kombinin donmasını engellemek için karşı koruma sistemi vardır. Kombinin donmalara karşı kombi koruma sisteminin aktif olması için, gaz ve elektrik hattının açık kalması gerekir. Aksi halde kombinin donması mümkündür.

Kombi Suyu Nasıl Boşalır?

Kombi suyu nasıl boşalır sorularına cevap olarak, tesisat sistemi döşendiğinde, banyoda veya balkonda tesisat sisteminin suyunun boşalmasını sağlayan su tahliye musluğu bulunmaktadır. Fakat evinizin balkonunda ya da banyosunda su tahliye borusu yok ise, kombi suyunu boşaltma işlemini herhangi bir petekten de gerçekleştirebilirsiniz.

Petekten gerçekleştirmek için peteğin altına sığacak şekilde bir kaba ihtiyacınız olacaktır. Fakat suyu tamamen boşaltmanıza rağmen, peteklerde bir miktar da olsa su kalacaktır. Bunu kesinlikle unutmamanız gerekir.

Koç Derecede Kombi Donar?

Kombinizin elektrik sigortası ve gaz vanası kapalıysa, suyun donma seviyesindeki havalarda kombiniz donar. Açık balkonda kombi olması durumunda kombinizi mutlaka koruma altına almanız gerekir. Kombinizi korumak için kombi dolabı ve izolasyonu yaptırabilirsiniz.

Kombi dolabı yapılırken kesinlikle kombi boruları açıkta bırakılmamalıdır. Kombinin donmalara karşı koruma sisteminin olması kombi borularının donmasını engellemeyecektir. Kombi boruları izolasyon malzemeleri ile koruma altına alınmalı ve kombiyi donmaya karşı korumalıdır.

Açık balkonda bulunan kombinin bir diğer riski ise, kombi basıncında oluşan buz sarkıtlarıdır. Doğalgaz yanarken yoğuşmadan kaynaklı su buharı açığa çıkmaktadır. Böylelikle açığa çıkan su buharı soğuk bir cisme değdiğinde suya dönüşecektir.

Öyle ki oluşan bu su soğuk havalarda kombi bacalarında buz sarkıtları oluşturacaktır. Ve bu buz sarkıtları kombi bacasını yerinden çıkarabilir ya da kombi bacasının tıkanmasına neden olabilir. Bu sarkıtların temizlenmesi için 0542 634 5537 / 0532 631 5537 numaralarımızdan bizimle iletişime geçebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error: Content is protected !!