Petek Temizliği - Kali Tesisat

Kalorifer Petekleri Neden Isınmıyor?

Kalorifer petekleri ısınmıyorsa bunun birkaç farklı nedeni olabilir. Örneğin, tesisat borularının ters bağlanmış olması, kombi pompasının yetersiz gelmesi, petek içerisinde tıkanıklık olması, peteklerde hava olması ya da tesisat borularında tıkanıklık olmasından kaynaklı sorunlar olabilir.

Tesisat Borularının Ters Bağlanması

Tesisat borularının ters bağlanması çoğunlukla peteklerin üst soğuk altı sıcak sorunlarına sebep olur. Tesisat boruları ters bağlandığı zaman sıcak suyun peteklere yukarıdan gelmesi gerekirken aşağıdan gelmesidir.Böylelikle sıcak su, peteğin alt kısmından girer fakat petek içerisinde dolaşım sağlayamaz ve peteklerin altı sıcak üstü soğuk olur.

Bunun için yapmanız gereken, tesisat borularının ters bağlanıp bağlanmadığını uzman kişiler tarafından öğrenmek olmalıdır. Firmamız petek temizliği yaparken aynı zamanda tesisat sorunlarınızı da tespit etmektedir.

Böylelikle yapılması gereken çözümler uygulanır ve tesisat borularının ters bağlantısı kontrol edilerek bağlantılar değişir ve sorun çözülmüş olur.

Kombi Pompasının Yetersiz Gelmesi

petek-temizliği

Kombi pompasının yetersiz olduğunu kombi çalışıyor petekler ısınmıyor ise anlayabilirsiniz. Aynı sorun merkezi sistem kalorifer peteği ısınmıyor ise de neden olabilir.

Kalorifer tesisatları döşenirken, kombi kullanımı yapılan hesaplara göre kullanılmalıdır. Hesaplamalara uygun kombi kullanılmaz ise, kombi sıcak su veriyor ama petekler ısınmıyor? sorusuna verilecek en iyi cevaptır.

Bu sorunun tek çözümü, tesisat büyüklüğüne ve petek sayısına uygun kombi kullanılmalıdır. Aynı zamanda kombi pompası da arızalı olabilir. Bu durumda da yetkili servisi aramanız gerekir. Kombi pompasının değişimi ya da tesisatlarınıza uygun kombinin takılması kombi petekleri ısıtmıyor sorununuzu tamamen çözüme kavuşturacaktır.

Tesisat Borularının Ters Bağlanması

Peteklerin alt sıcak üst soğuk sorununa tesisat borularının ters bağlanması neden olmaktadır. Tesisat borularının ters bağlanması sıcak suyun peteklere aşağıdan girmesine neden olacaktır. Böylelikle sıcak su, peteklerin alt kısmından girer fakat, petek içerisinde dolaşamaz ve peteklerin altı sıcak üstü soğuk olur.

Bu sorunda sadece uzman kişiler tarafından anlaşılır. Firmamız petek temizliği sırasında tesisat sistemlerini de kontrol eder ve sorunlarınızı tespit ederek çözüme kavuşturur.

Peteklerin Havası Nasıl Alınır?

Peteklerin havasının alınması için, ilk olarak bir purjör anahtarı gerekmektedir. Elinizde purjör anahtarı yok ise düz bir tornavida ile de bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

  • Peteklerin tamamında purjör vanası bulunur.
  • Purjör anahtarı ya da düz tornavida ile peteklerde ki vanaları gevşetin.
  • Purjör vanası sola çevrilir.
  • Purjör vanasını gevşetmeden önce zemine bir kap bırakınız.
  • Vanayı fazla açmayın, çok az açmanız yeterli olacaktır.
  • Vanadan su gelene kadar bekleyin.
  • Su geldikten hemen sonra vanayı bu defa sağa çevirerek iyice sıkın.
  • Peteklerin tamamı için bu işlemi uygulayın.
  • Bar göstergesinde ibre 1.5-2 bar arasına gelinceye kadar su takviyesi için vanayı kapatmayınız.
  • Böylelikle peteklerin hava alma işlemini gerçekleştirmiş olacaksınızdır.

Bazen de kombi peteklerinin içerisinde tıkanıklık oluşabilmektedir. Bu durumlarda ise kombi peteğinin içindeki su zamanla, peteğin iç kısmını aşındırır. Bu aşınma sonucu tortu, pas, balçık oluşmaktadır.

Suyun zaman içerisinde kireçlenmesi ile peteğin dibine çöker. Peteğin dibine çöktüğü için de bu su o bölgelere ulaşmaz ve peteklerin alt kısmı ısınmıyor sorununu meydana getirir.

Bu tür sorunları kendi başınıza çözmeniz imkansızdır. Bunun için gerekli malzemelere sahip olmanız gerekmektedir. Firmamız bu konuda sizlere en iyi hizmeti vermektedir. Bunun için 0542 634 5537/0532 631 5537 numaralarımızdan bizlere ulaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
HEMEN ARA