Ana Sayfa / Petek Temizliği / Kalorifer Peteği Neden Ses Yapıyor?
petek-temizleme-nasil-yapilir

Kalorifer Peteği Neden Ses Yapıyor?

Evlerinizde birçok sorunla karşılaşabilirsiniz. Artık sorunların çözümleri eskisi kadar da zor değil, çünkü bilen bir kişiye sormak daha kolay hale gelmiştir. Kalorifer petekleri zamanla tık tık ses yapabilmektedir. Bunun en önemli nedeni ise ucuz ve kalitesiz petek kullanımıdır.

Özellikle de sessiz ortamlarda rahatsız edici bir ses ile karşılaşabilirsiniz. Peki kalorifer peteği neden ses çıkarıyor? Dilerseniz sebeplerine hep birlikte bakalım.

İlk olarak petekleriniz ısınacağı ana kadar ses çıkarıyor ise daha önce de belirttiğimiz gibi kalitesiz petek kullanılması ve peteklerin genleşmesinden kaynaklanmaktadır.

Diğer bir olasılık ise petek musluklarında arızaların oluşması ve ses yapmasıdır. Teknik olarak baktığımızda termostatik vanaların sebep olduğu bu durum termostatik vanaların içerisinde bulunan iğnenin tık tık diye vurmasından kaynaklıdır.

Peteklerdeki su devir daim sırasında tazyik ile bozulabilen bu iğneler yaptığı seslere ek olarak radyatör vanalarından da kaynaklanmaktadır. Sorun radyatör vanasından kaynaklı ise kesinlikle vanayı değiştirmek gereklidir.

Genleşme ve iğneden kaynaklı olarak çıkan sesler yukarıda anlattığımız gibi olabilir, ancak farklı bir ses de oluşmuş olabilir. Örneğin su damlama sesi gibiyse peteklerinizin içindeki suyun çamurlaşması ve çamurlaşmadan kaynaklı olarak petek gözeneklerinin tıkanmasından kaynaklı olabilir.

petek-temizliği

Ayrıca, devir daim esnasında oluşturduğu sesten de kaynaklı olabilir. Bunun çözümü ise peteklerin iki yılda bir temizlenmesini sağlamaktır. Peteklerin kirlilik derecesine göre ısınma problemleri de yaşanabilir.

Çoğunlukla elinizi peteklerin üzerinde gezdirdiğinizde bazı kısımları soğuk ise akla ilk gelecek olan şey peteklerin hava yapmış olma ihtimali olacaktır. Fakat, havası alındığı halde peteklerde hala soğukluk gözlemliyorsanız tesisatınızın daha verimli çalışması ve peteklerin ısı vermesi için petek temizliğini yaptırmanız gereklidir.

Petek temizliğinin gerekli olup olmadığını düşündüğünüz zaman Kali Tesisat firması ile iletişime geçerek petek temizliğinin gerekliliği hakkında bilgi alabilirsiniz. Ayrıca alacağınız bilgiden sonra yaptırmayı düşündüğünüz petek temizliği için firmamıza uygun olduğunuz bir güne servis talep edebilirsiniz.

En kaliteli hizmeti verecek olan firmamız ile iletişime geçmek için 0542 634 5537/0532 631 5537 numaralarımızdan bizleri arayabilirsiniz.

En Çok Okunan

Merkezi Isıtma Sistemi Temizliği

Merkezi Isıtma Sistemi Temizliği

Sitelerde ya da çok katlı binalarda tek merkezden elde edilen ısı sayesinde bütün dairelerin ısınmasını …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir