Su Tesisatçısı

Güneş Enerjisi Sıcak Su Az Akıyor 2025

Kaliteli Hizmet

Güneş Enerjisi Sıcak Su Az Akıyor

Güneş enerjisi sıcak su az akıyor. Sorunuz mu var? Fakat bu sorundan önce sizi birkaç konuda bilgilendirmek isteriz.

Türkiye’de her an su tesisatçısı bulursunuz. Bunların çoğu da uzmandır. Ayrıca profesyoneldir. Üstelik hepsi de teknolojik cihazlara sahiptir.

Fakat bu ustaların ya da şirketlerin büyük çoğunluğunun bir sıkıntısı vardır. Dürüstlük sorunu. Bu sorunu da ve ustaların yaptığı hileleri de burada yazdık. Okuyunuz. Sonra okutturunuz.

Güneş Enerjisi ve Su Basıncının Düşük Olmasının Nedenleri

Müstakil evler ve apartmanların üst katlarında yaşayanlar, güneş enerjisiyle ısıtılan suyun basıncının düşük olduğunu sıklıkla deneyimlerler. Bu durumun nedenlerini ve olası çözümleri ele alalım.

Su Basıncının Düşük Olmasının Nedenleri Güneş Enerjisi Sıcak Su Az Akıyor

 

  1. Yükseklik Farkı: Güneş enerjisi sistemi ile ev arasındaki yükseklik farkı 10 metreden az olduğunda su basıncı düşer. Bu nedenle, özellikle Adana gibi bölgelerde genellikle basınçsız, açık sistem doğal sirkülasyonlu sistemler tercih edilir.
  2. Tesisat Yapısı: Güneş enerji tesisatının kalitesi, kullanılan bağlantı elemanları ve işçilik kalitesi de su basıncını etkiler.
  3. Su Borularının Çapı: Su borularının çapı düşükse, suyun akışı da buna bağlı olarak azalır.
  4. Muslukların Yapısı: Klasik musluklar sıcak suyu daha iyi akıtırken, yeni model karışık bataryalar suyu daha az akıtır.
  5. Boruların Kireçlenmesi: Güneş enerjisi borularının kireçlenmesi veya tıkanması, suyun az akmasına neden olur. Güneş enerjisi sıcak su az akıyor.

Bazı durumlarda sıcak su normal akışında olmasına rağmen kullanıcılar suyun basıncını yeterli bulmayır. Bu gibi durumlarda, aynı yükseklikteki başka bir sistemin su basıncı ile karşılaştırma yapmak gerekir.

gunes-enerjisi-sicak-su-az-akiyor-gaziosmanpasa

Çözümler ve Basınçlı Güneş Enerjisi Sistemleri

Özellikle villa tarzı evlerde basınçlı güneş enerjisi sistemleri tercih edilmelidir. Bu sistemlerin çalışma prensibi şebeke basıncına dayanmaktadır ve basınçlı güneş enerjisi deposu (boyler) özel olarak imal edilmelidir. Depoların yan kapakları bombeli olarak tasarlanarak basınca dayanıklı hale getirilir ve genellikle 3 mm sac kalınlığı kullanılır. Basınçlı sistemler, suyun az akma sorununu çözmektedir.

Bu sistemlerin montajı ve maliyeti hakkında bilgi almak önemlidir. Ayrıca doğru çözümü bulmak için uzmanlarla iletişime geçmek önemlidir. Böylece su basıncı sorunlarını etkili bir şekilde çözer ve güneş enerjisinin avantajlarından tam anlamıyla faydalanırsınız.Yazımız burada bitti.

 

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error: Content is protected !!