Petek Temizliği

En İyi Radyatör Petek Modelleri Hangileridir?

Kali Tesisat Dürüst ve Kaliteli Hizmet

En iyi radyatör petek modelleri hangileridir? En iyi kombiler hangileridir? Ne tür radyatörler ilginizi çeker? Tüm soruların cevaplarını aşağıda bulacaksınız. Fakat öncesinde sizi bir konuda UYARMAK istiyoruz. Kali Tesisat ailesi olarak dürüstlüğü prensip ediyoruz.

Fakat tüm şirketler ve ustalar aynı prensipleri benimsemez. Hatta yalanı ve sahtekarlığı meslek edinmiş pek çok tesisat ustası vardır. Sizi çeşitli şekillerde kandırırlar.

Bütün bu kandırma ve cebinizden para (ç)alma yollarını sizin için yazdık. Bu yazımızdan okuyunuz. Çevrenize yayınız. Faydasını göreceğinize eminiz.

Ustaların yaptığı sahtekarlıklar

Birkaç farklı seçeneğe göre en iyi petek modelleri belirlenmektedir. En son bakmanız gereken şey ise petek markaları olmalıdır. En iyi petek modelini belirlemiş dahi olsak bunu her mekan için kullanamayız. Çünkü peteklerin de kullanımı için bir kriter mevcuttur.

Radyatör Petek Nedir? Ne İşe Yarar? En İyi Radyatör Petek Modelleri Hangileridir?

Sıcak su ısıtma sistemlerinde, ısıtılacak alanın en uygun yerine radyatör petek yerleştirirler. Kombilerin pompalamış olduğu sıcak su, tesisat borusundan geçerek peteklere ulaşmaktadır. Sonrasında ortaya çıkan ısı peteklerin bulunduğu ortamı ısıtır.

Yayılan bu ısı sayesinde ortam ısınır. Peki hangi radyatör petek daha iyi ısı vermektedir. Alurad petek modelleri ve arasındaki fark nedir? Ayrıca ısı tasarrufu ve petek bakımı hakkındaki detayları hep birlikte inceleyelim.

En İyi Radyatör Petek Modelleri Hangileridir?

 • Sac Panel Petek Radyatörler
 • Havlupan Petek Radyatörler
 • Alüminyum Panel Petek Radyatörler
 • Döküm Petek Radyatörler
 • Yerden Isıtmalı Petekler
 • Dekoratif Panel Petek Radyatörler

En İyi Radyatör Petek Modelleri Hangileridir? Bizim Tavsiyemiz Nedir?

Piyasada gün geçtikçe radyatör modelleri artmaktadır. Kali Tesisat olarak da en iyi radyatör petek olarak alüminyum döküm radyatörlerini tavsiye etmekteyiz. Çünkü bu radyatörler ısıyı daha verimli bir şekilde iletmesidir.

Fakat ekonomik açıdan biraz daha uygun bir model arıyorsanız Demirdöküm Plus modelinin 2300kcal/h olanını tavsiye etmekteyiz. Bunların dışında ECA ve Ferroli radyatörler de kullanmanızı öneririz.

en-iyi-radyator-petek-modelleri-hangileridir
En İyi Radyatör Petek Modelleri Hangileridir?

Radyatör Peteği Seçerken Dikkat Etmeniz Gerekenler Nelerdir?

Kalorifer petek modeli satın alırken dikkat edeceğiniz şey kalori hesabı yapmanız olacaktır. Bununla birlikte eski radyatörleri almak yerine tesisat temizliği yaptırmanız daha mantıklı olacaktır. Şunu da belirtelim ki en iyi radyatörü de kullansanız dahi kombi tesisatı kirli borulardaysa ısı performansında çok bir fark beklememelisiniz.

Radyatörlere dışarıdan baktığınızda bir fark göremezsiniz. Fakat ilerleyen yıllarda peteklerinizin alt taraflarında ısı kaybı olma ihtimali vardır. Ayrıca göz ile görülmeyen kalori değerleri ve tıkanmaları hesaba kattığınızda ısıtma performansının düştüğünü göreceksinizdir.

Bunların dışında pahalı ve işe yaramayan birçok petek marka ve modeli vardır. Bu modeller sonrasında da sorun çıkarır.  Bir süre kullandıktan kısa bir süre sonra petekleriniz de ısı kaybı olduğunu fark ederseniz peteklerin bakımını ve temizliğini yaptırmanız gerekir

Döküm Radyatörler ve Panel Radyatörler Arsındaki Fark Nedir?

 • Panel radyatörler, döküm radyatörlere oranla 5 kat daha hafiftir. Bununla birlikte kurulumu kolay olduğundan nakliyesi de daha kolaydır.
 • Yapısı itibari ile panel radyatörler alüminyum ve sacdan üretilmiştir. Bu sayede ısıyı ortama hemen yayar ve hızlı bir şekilde ısı sağlar.
 • Isı iletkenliği yüksek olduğundan panel radyatörler enerji tasarrufu sağlar. Bu sayede daha az doğalgaz faturası ödersiniz. Döküm radyatörler de ısıyı kendi içinde hapseder. Ve yeterli ısı sağlamaz. Radyatörler geç ısındığından daha fazla doğalgaz kullanımı gerçekleşir.
 • Döküm radyatörler panel radyatörlere oranla daha hızlı kirlenmektedir. Devir daim zor ve yavaş olduğu için balçıklaşmaya neden olur. Özetle sıklıkla petek temizliği yaptırmak zorunda kalırsınız.
 • Konforlu ve estetik olan panel radyatörler evinize daha az yük bindirir.
 • Son yıllarda üretilen dekoratif görünümlü panel radyatörler odalara renk verirken duvar ve perdelere zarar vermez. Bir de toz ve is gibi sorunlarla karşılaşmanıza neden olmaz.
en-iyi-radyator-petek-modelleri-hangileridir
En İyi Radyatör Petek Modelleri Hangileridir?

Petek Kalori Hesabı İle Kaç Petekle Odayı Isıtabilirsiniz?

Kombi ya da kalorifer kazanının takılması ve evinizin ısınması için ne kadar kaloride peteklere sahip olmanız gerektiğini bilmeniz gerekir. Odalarınızın ısınması için

 • Peteğin kaç Kcal ürettiği
 • Boyu ile ilgili olması
 • Odanızın cephesinin hangi yöne baktığı da göz ardı edilmeyecek durumlardan biridir.

Metre Bazına Kalori Hesabı: Ortalama 10-15 metre kare olan bir odanın rahatlık ile ısınması için 1 metre genişliğinde ve 60 cm yüksekliğinde bir peteğe ihtiyacınız vardır. Bu petekler yaklaşık olarak 1800 Kcal ısı vermektedir.

Metreküp Bazında Kalori Hesabı: Metreküp bazında hesaplayacak olursak yaklaşık olarak 1 metreküp başına 45 Kcal/saat enerji harcama sonrasında ısı elde edebilirsiniz.

Tecrübe ile Teori Farkı: Yukarıda belirttiğimiz hesaplamalar teoriktir. Kaliteli bir ısı elde etmek istiyorsanız 1 metre boyunda 60 cm yükseklikte peteklere 20 cm’lik uzunluk ilave ederseniz kaliteli bir ısınma elde edeceksinizdir.

Radyatör Peteklerin Kullanım ve Garanti Süresi Nedir?

10 ile 15 yıl kullanım ömrüne sahip olan panel radyatörler alüminyum ve sac metal alaşımından oluşmaktadır. İlk olarak alüminyum alaşımlı petek modelini alurad markası üretmiştir. Halk dilinde ise alurad petek olarak bilinmektedir. 2 yıl garantisi olmasına rağmen neden 15 yıl gibi bir sürede ömürleri tükeniyor. Dilerseniz hep birlikte inceleyelim.

 • Herkesinde bildiği gibi en az iki yılda bir petekleri temizlemek gerekir. Çünkü radyatör petekler zamanı geldiği halde temizlenmiyorsa içinde oluşan balçıklar ve kurum kanallara yapışır. Sonrasında petekler temizlenmediği halde panel içerisinde tahribatlara neden olur.
 • Bunun için uzman bir firma tarafından petek temizliği yaptırmanız gerekir. Bu nedenle zamanında petek temizliği yaptırmanızı tavsiye ederiz.
 • Petek temizliği esnasında hem koruyucu hem de temizleyici kimyasallar kullanmaktayız. 2 yılda bir petek temizliği yaptırılırsa ömürleri uzar ve uzun yıllar kullanılır.

Daha İyi Isınma İçin Petek Temizliği Yaptırılmalı

Peteklerinizin daha verimli ısınmasını sağlamak için kesinlikle kombinizin derecesini yükseltmeyin. Çünkü bu durum gereksiz harcamalara neden olur. Üç durumda petek temizliği yaptırmanız gerekir.

 1. Eğer petekleriniz geçen yıla oranla daha az ısınma gösteriyorsa
 2. Alurad peteklerinizin üst kısmı ısınıyor alt kısmı ısınmıyor
 3. Kombiniz sürekli çalıştığı halde halen ısınma oluyorsa mutlaka petek temizliği yaptırmanız gerekir.

Kısacası en iyi kalorifer peteği daha olsa 2 yılda bir petek temizliği yaptırmanız gerekir. Bu nedenle peteklerinizden şikayet etmemeli ve petek temizliği yaptırmalısınız.

Kali Tesisat Petek Temizliği Servisi

Kali Tesisat firmamız İstanbul’un bütün noktalarına petek temizleme hizmeti sunmaktadır. Temizleyici ilaçlar ve kimyasal koruyucular ile peteklerinizi yerlerinden sökmeden temizliğini cihazlar ile gerçekleştirmektedir. Hatta iş garantisi de veririz.

Özetle firmamızı 0542 634 5537/0532 631 5537 numaralarımızdan arayarak servis talep edebilir ve petek temizliği işlemini gerçekleştirerek hem daha iyi bir ısınma elde edersiniz hem de tasarruf sağlamış olursunuz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error: Content is protected !!