Petek Temizliği - Kali Tesisat

En İyi Radyatör Petek Modelleri Hangileridir?

Birkaç farklı seçeneğe göre en iyi petek modelleri belirlenmektedir. En son bakılması gereken durum ise petek markaları olmalıdır. En iyi petek modelini belirlemiş dahi olsak bunu her mekan için kullanamayız. Çünkü peteklerin de kullanımı için bir kriter mevcuttur.

Radyatör Petek Nedir? Ne İşe Yarar?

Sıcak su kullanılan ısıtma sistemlerinde, ısıtılacak alanın en uygun yerine radyatör petek yerleştirilmektedir. Kombilerin pompalamış olduğu sıcak su, tesisat borusundan geçerek peteklere ulaşmakta ve elde edilen ısı peteklerin bulunduğu ortama yayılmaktadır.

Yayılan bu ısı sayesinde bulunan ortam ısıtılır. Peki hangi radyatör petek daha iyi ısı vermektedir. Alurad petek modelleri ve arasındaki fark, ısı tasarrufu ve petek bakımı hakkındaki detayları hep birlikte inceleyelim.

Radyatör Petek Modelleri

 • Sac Panel Petek Radyatörler
 • Havlupan Petek Radyatörler
 • Alüminyum Panel Petek Radyatörler
 • Döküm Petek Radyatörler
 • Yerden Isıtmalı Petekler
 • Dekoratif Panel Petek Radyatörler

En İyi Radyatör Petek Tavsiyemiz Nedir?

Piyasada gün geçtikçe çoğalan radyatör modelleri Kali Tesisat da en iyi radyatör petek olarak Alüminyum döküm radyatörlerini tavsiye etmekteyiz. Bunun nedeni ise ısıyı daha verimli bir şekilde iletmesidir.

Fakat ekonomik açıdan biraz daha uygun bir model arıyor iseniz Demirdöküm Plus modelinin 2300kcal/h olanını tavsiye etmekteyiz. Bunların dışında ECA ve Ferroli radyatörler de kullanabilirsiniz.

Radyatör Peteği Seçerken Dikkat Etmeniz Gerekenler Nelerdir?

Kalorifer petek modeli satın alırken dikkat edeceğiniz şey kalori hesabı yapmanız olacaktır. Fazlası ile eski radyatörleri almak yerine tesisat temizliği yaptırmanız daha mantıklı olacaktır. Şunu da belirtelim ki en iyi radyatörü de kullansanız kombi tesisatı kirli borularda ise ısı performansında çok bir fark beklememelisiniz.

Dışarıdan bakıldığında hiç fark yokmuş gibi görülen radyatörler ilerleyen yıllarda peteklerinizin alt taraflarında ısı kaybına neden olabilirler. Göz ile görülmeyen kalori değerleri ve tıkanmaları hesaba kattığınızda ısıtma performansının düştüğünü göreceksinizdir.

Bunların dışında fazlası ile pahalı ve işe yaramayan sonrasında sorun çıkaran birçok petek marka ve modeli bulunmaktadır. Kullanımdan kısa bir süre sonra petekleriniz de ısı kaybı olduğunu fark ederseniz bakımını ve temizliğini yaptırmanız gerektiğini anlamanız gerekmektedir.

Döküm Radyatörler ve Panel Radyatörler Arsındaki Fark Nedir?

 • Panel radyatörler, döküm radyatörlere oranla 5 kat daha hafiftir, kurulumu kolay olduğundan nakliyesi de daha kolaydır.
 • Yapısı itibari ile panel radyatörler alüminyum ve sac dan üretilmiştir ve bu sayede ısıyı ortama heme yayar ve hızlı bir şekilde ısınma sağlar.
 • Isı iletkenliği yüksek olduğundan panel radyatörler enerji tasarrufu sağlar. Bu sayede daha az doğalgaz faturası öderken, döküm radyatörler de ısı kendi içinde hapsedilir ve yeterli ısı sağlamaz geç ısındığından daha fazla doğalgaz kullanımı gerçekleşir.
 • Döküm radyatörler panel radyatörlere oranla daha hızlı kirlenmektedir. Devir daim zor ve yavaş olduğu için balçıklaşmaya neden olur ve sıklıkla petek temizliği yaptırmak zorunda kalırsınız.
 • Konforlu ve estetik olan panel radyatörler evinize daha az yük bindirir.
 • Son yıllarda üretilen dekoratif görünümlü panel radyatörler odalara renk verirken duvar ve perdelere zarar vermez toz ve is gibi sorunlarla karşılaşmanıza neden olmaz.

Petek Kalori Hesabı İle Kaç Petekle Odayı Isıtabilirsiniz?

Kombi ya da kalorifer kazanının takılması ve yapınızın ısınması için ne kadar kaloride peteklere sahip olmanız gerektiğini bilmeniz gerekir. Odalarınızın ısınması peteğin kaç Kcal ürettiği ve boyu ile ilgili olması ve bununla birlikte, odanızın cephesinin hangi yöne baktığı da göz ardı edilmeyecek durumlardan biridir.

Metre Bazına Kalori Hesabı: Ortalama 10-15 metre kare olan bir odanın rahatlık ile ısınması için 1 metre genişliğinde ve 60 cm yüksekliğinde bir peteğe ihtiyacınız vardır. Bu petekler yaklaşık olarak 1800 Kcal ısı vermektedir.

Metreküp Bazında Kalori Hesabı: Metreküp bazında hesaplayacak olursak yaklaşık olarak 1 metreküp başına 45 Kcal/saat enerji harcama sonrasında ısı elde edebilirsiniz.

Tecrübe ile Teori Farkı: Yukarıda belirttiğimiz hesaplamalar teorik olduklarını düşündüğünüzde kaliteli bir ısı elde etmek istiyor iseniz 1 metre boyunda 60 cm yükseklikte peteklere 20 cm’lik uzunluk ilave ederseniz kaliteli bir ısınma elde edeceksinizdir.

Radyatör Peteklerin Kullanım ve Garanti Süresi Nedir?

10 ile 15 yıl kullanım ömrüne sahip olan panel radyatörler alüminyum ve sac metal alaşımından oluşmaktadır. İlk olarak alüminyum alaşımlı petek modelini alurad markası üretmiştir. Halk dilinde ise alurad petek olarak bilinmektedir. 2 yıl garantisi olmasına rağmen neden 15 yıl gibi bir sürede ömürleri tükeniyor dilerseniz hep birlikte inceleyelim.

 • Herkesinde bildiği gibi en az iki yılda bir temizlenmesi gereken radyatör petekler zamanı geldiği halde temizlenmiyor ise içinde oluşan balçıklar ve kurum kanallara yapışır ve temizlenmediği halde panel içerisinde tahribatlara neden olabilir.
 • Bunun için uzman bir firma tarafından petek temizliği yaptırmanız gerekir. Bu nedenle zamanında petek temizliği yaptırmanızı tavsiye ederiz.
 • Petek temizliği esnasında hem koruyucu hem de temizleyici kimyasallar kullanmaktayız. 2 yılda bir petek temizliği yaptırılır ise ömürleri uzar ve uzun yıllar kullanılır.

Daha İyi Isınma İçin Petek Temizliği Yaptırılmalı

Peteklerinizin daha verimli ısınmasını sağlamak için kesinlikle kombinizin derecesini yükseltip gereksiz harcamalara neden olmayın. Eğer petekleriniz geçen yıla oranla daha az ısınma gösteriyor ise ya da alurad peteklerinizin üst kısmı ısınıyor alt kısmı ısınmıyor veya kombiniz sürekli çalıştığı halde halen ısınma oluyorsa mutlaka petek temizliği yaptırmanız gerekir.

Kısacası en iyi kalorifer peteği daha olsa 2 yılda bir petek temizliği yaptırmanız gerekir. Bu nedenle peteklerinizden şikayet etmemeli ve petek temizliği yaptırmalısınız.

Kali Tesisat Petek Temizliği Servisi

Kali Tesisat firmamız İstanbul’un bütün noktalarına petek temizleme hizmeti sunmaktadır. Temizleyici ilaçlar ve kimyasal koruyucular ile peteklerinizi yerlerinden sökmeden temizliğini cihazlar ile gerçekleştirmektedir.

Firmamızı 0542 634 5537/0532 631 5537 numaralarımızdan arayarak servis talep edebilir ve petek temizliği işlemini gerçekleştirerek hem daha iyi bir ısınma elde edersiniz hem de tasarruf sağlamış olursunuz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
HEMEN ARA