Su Kaçağı Tespiti

Alt Kata Su Sızmasını Nasıl Engelleriz?

Alt Kata Su Sızmasını Nasıl Engelleriz?

Alt kata su sızmasını nasıl engelleriz? sorusu çoğunlukla kafamızı meşgul eder. Son zamanlarda alt kata su sızması çok katlı binalarda görülebilen bir su kaçağı çeşididir. Evinizde su kaçağı olması ayrı bir derttir. Ayrıca evinizdeki su kaçağının komşunuzu rahatsız etmesi bambaşka bir durumdur. Bu tarz durumlarda komşularınızla kötü olabilirsiniz. Bu durumlarda yapmanız gereken profesyonel bir destek olmalıdır. Alt kata su sızmasını nasıl engelleriz sorunun cevabını aşağıda bulabilirsiniz.

Alt Kata Neden Su Sızar?

  • Üst katın tesisat sisteminde oluşan su kaçaklarından dolayı betonlarda bulunan kılcal çatlaklardan alt kata su sızar.
  • Banyo ya da fayans aralarında yer alan derz dolgusunun yetersiz olması da sıkıntıya yol açar. Bizim kullandığımız kimyasal ilaçlar sonucu derz dolgusunun tahrip olmasından kaynaklı olabilir.
  • Pimaş borularının zamanla tahrip olmasından kaynaklı olarak alt katın tavanından su sızmasına sebep olur.
  • Diğer bir neden ise, pimaş borularındaki ek yerlerde bulunan contalarının özelliklerini yitirmiş olmasıdır.
  • Tesisatta meydana gelen bir su kaçağı sonucunda asma tavandan su sızması meydana gelir. Doğal olarak üst katın tesisatında sorun varmış sonucunu anlarız.

Yukarıda belirttiklerimizin dışında dikkat etmeniz gereken bir diğer konu daha vardır. Bu konu şudur. Sızan su temiz su tesisatından mı, yoksa pimaş hattından mı sızıyor? Bunu anlamanın yolları da vardır.

Tavanda akan su kesintisiz akıyorsa ya da damlama söz konusu ise temiz su hattında sorun olduğunu bilmenizi isteriz.

Binalarda alt katın tavanında kabarma ya da sararma söz konusu olabilir. Bu durum genellikle kaçak pimaş hattından kaynaklı olmaktadır.

Alt Kata Sızan Suyu Nasıl Engelleriz?

alt kata sızan su nasıl engellenir

Evimizde alt kata sızan suyun engellenmesi için, ilk olarak dairenizin ana vanasının kapatmanız tavan akmasına çözüm olacaktır. Fakat ana su vanasını kapatmanıza rağmen su sızıntısı devam ediyorsa, pimaş hattında bir sorun var demektir.

Bundan dolayı pimaş hattını bir süre kullanmamanız gerekir. Alt katın tavanından su sızması, üst katta bir sorun olduğu anlamına gelmez.

Banyoda meydana gelmiş bir su kaçağı alt komşunuzun farklı bir odasının tavanından ya da duvarından akabilir. Önlem aldıktan sonra, su kaçak tespitini cihazlarla yapan firmamızı arayarak servis kaydı oluşturun.

Çatıdan Akan Su Sızmasını Nasıl Önleriz?

Çatıdan akan su sızmasının zamanı, sorunun nedenini anlamak için önemlidir. Su sızması sadece yağmurlu havalarda mı oluyor yoksa güneşli havalarda da alt kata su sızıyor mu?

Yağmur yağdığı zamanlarda çatıdan su sızması söz konusu ise

  • Çatı yalıtımında sorun olabilir.
  • Tıkanıklık sonucu yağmur giderlerinden su taşmaları meydana gelebilir.

Eğer çatı yalıtımında bir sorun varsa, çatı firması ile görüşerek sorunlarınızı çözüme kavuşturabilirsiniz. Sorun yağmur giderlerinin tıkanıklıkların dan kaynaklı ise, Kali Tesisat firmamızı arayarak yağmur giderlerinizi kanal açma makinesi sile açıp sıkıntılarınıza çözüm sunmaktayız.

Kameralı su kaçağı tespiti yazımızı buradan okuyabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error: Content is protected !!