Petek Temizliği - Kali Tesisat

Yerden Isıtma Havası Nasıl Alınır?

Yerden ısıtma sistemlerinde radyatör bulunmaz, sadece soğuk ve sıcak suyun dağıtmasını sağlayan aparat bulunmaktadır. Bu aparata ise kolektör adı verilmektedir. Boruların içinde de hava olmadığından oluşacak olan hava kolektörde toplanmaktadır.

Yerden Isıtma Sistemlerinin Problemleri

yerden ısıtma

Yerden ısıtma sistemlerinin problemleri ikiye ayrılır. Bunların ilki, bu sistemi yapan firmanın ucuz işçilik ve malzemeden kısması diğeri ise, kullanım sonucu yerden ısıtma problemi oluşmasıdır.

Yerden ısıtma sistemleri yapılmadan önce daire ısı ihtiyacı hesaplanmalıdır. Hesaplama sonucu da kullanılacak olan kombinin gücü, zemine döşenecek olan borunun türü ve uzunluğu tespit edilmelidir. Fakat bazı firmalar olması gerektiğinden daha az boru kullanarak maliyeti düşürmektedir.

İhtiyaç olandan daha az boru kullanımı ısınma problemlerinin yaşanmasına neden olur. Firmamız bu tür sorunlarla karşılaşmamanız için kullanılan malzemelerin kaliteli olmasını ve en iyi ustalar ile sizlere hizmet vermektedir.

Yerden Isıtma Havası Nasıl Alınır?

Isıtma tesisatının içinde yer alan su tamamen boşaltılır ve tekrar su doldurulursa ısıtma sistemi hava yapabilir. Çoğunlukla bu sistemlerin kollektör bağlantılarında hava birikmektedir.

Isıtma sisteminin tepesinde bulunan hava alama vidası saat yönünün tersine çevrilerek su gelene kadar beklenir. İşinizi kolaylaştırmak için pense kullanarak da havasını alabilirsiniz.

Her yıl bu sorunlarla uğraşmak istemeyen kişiler için kollektörlerin sağ kısmında bulunan bölüme otomatik hava purjörü taktırmak yeterli olacaktır.

Yerden ısıtma sistemlerinde verimli bir ısınma alamıyorsanız bu hava yaptığı anlamına gelmektedir. Bu durumda kombi ısıtmıyor diye düşünebilirsiniz. Kombi servisini aramadan önce yerden ısıtma tesisatının havasını almayı deneyebilirsiniz. Yerden ısıtma tesisatının havasını almak bir bakıma radyatör petek havasını almaya benzemektedir.

  • Kollektör üzerindeki purjör gevşetilir ve su gelene kadar beklenir.
  • Banyoda bulunan havlupan üzerindeki hava alma tapaları gevşetilerek havası boşaltılır.
  • Kombi üzerinde bulunan purjör vanası gevşetilerek havası alınır.

Bütün bu ayarları yapmanıza rağmen sorunlarınızı çözemediyseniz yerden ısıtma tesisat temizliği yaptırmanızın zamanı gelmiş demektir. Yerden ısıtma sistemlerinin temizliğini yapan firma olarak yılların deneyimi ile yerden ısıtma sistemi bakımlarını yapmaktayız.

Kali Tesisat firmasını arayarak kimyasalla yerden ısıtma tesisatı temizliği yaptırabilirsiniz. Haftanın her günü hizmet veren firmamızı 0542 634 5537/0532 631 5537 iletişim numaralarından arayarak servis talep edebilisiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
HEMEN ARA