Petek Temizliği

Petek Temizliği Nasıl Yapılır ve Faydaları Nelerdir?

Kali Tesisat Dürüst ve Kaliteli Hizmet

Petek Temizliği Nasıl Yapılır ve Faydaları Nelerdir? Neden petek temizliği yapmak gerekir? Ne sıklıkla petek temizleme yapmalısınız? Bütün bu sorulara cevap vereceğiz. Fakat öncesinde sizi ustalara karşı UYARMAK istiyoruz.

 

Günlük yaşamda tesisatçılara çokça ihtiyaç duyarız. Bu ustalar işinde uzmandır. Üstelik ellerinde her türlü ileri teknolojik cihazlar da vardır. Fakat tesisat sektöründe birçok ustanın karakteri yoktur. Evinize gelir. Türlü yalanlarla sizin cebinizden fazla para almaya çalışır. Alır da. Hatta üstüne dua alırlar. İŞTE biz bu tür sahtekarlıkları önlemek adına sizi bilgilendireceğiz. Aşağıdaki yazımızda tüm bu dolandırıcılık yöntemlerini yazdık. Okuyunuz. Okutturunuz.

Ustaların yaptığı hileler

Evinizde ya da iş yerinizde verimli ısı elde etmek için yapmanız gereken önemli bir iştir. Soğuk havalarda radyatörler sayesinde sıcak ortama sahip olmanızı sağlar. Fakat zaman içerisinde radyatörlerinizin ısınmasında verim kaybı yaşanmaya başlamaktadır ve yeterli ısıyı sağlamadığını fark edersiniz.

Petek temizliği ve kombi bakımını birbiri ile kesinlikle karıştırmamanız gerekmektedir. Kombi yetkili servisleri tarafından yapılan kombi bakımı sadece kombinizin düzenli olarak çalışıp çalışmadığının kontrolünün yapılması için gerekli olan bir işlemdir.

Fakat petek temizliğini profesyonel firmalar tarafından yapılan kapsamlı bir işlemdir. Kabataslak olarak yapılmaması gereken petek temizliği özel kimyasallar ile özen gösterilerek yapılması gereken bir işlemdir.

Petek Temizleme ve Kombi Bakımı Nasıl Yapılır?

petek-temizleme-makinesi

Petek temizliği ve kombi bakımı müşterilerimizin ev ya da iş yerlerine gittiğimizde ilk olarak tesisat, kombi, vanalar ve petekler gözden geçirilmektedir. Tamir ya da kaçak gerektiren durumlarda işlem yapılmaktadır. Gereken bütün kontroller yapıldıktan sonra petek temizleme makineleri tesisatlara monte edilmek için gerekli mekan ayarlaması yapılmaktadır.

Çoğunlukla mutfak, banyo ya da balkonda bulunan havlupan, radyatör veya kollektör sökülür ve petek temizleme işlemlerinde kesinlikle bulunan ortam kirlenmez. Gider hortumlarımız her daim mevcut olduğundan gider için tuvalet ya da lavabo gibi yerler tercih edilmektedir. Petek temizliği işlemleri genellikle iki aşamadan oluşmaktadır.

İlk olarak, tesisatların ve peteklerin üst kısımdaki boru sistemleri temizlenir, ardından boruların alt kısımları temizlenmektedir. Bu esnada asıl önemli olan nokta ise, petek tesisatlarında genellikle çeper, kir ve çamur olmaktadır. Bunun dışında radyatör peteklerinde ise pek kir olmaz bu nedenle çift yıkama fazlası ile önemlidir.

Uygun makina ve teçhizat seçimleri de sağlıklı bir petek temizliği için fazlası ile önem taşımaktadır. Kombiye zarar vermesini istemiyor iseniz basınç değeri 2 Bar’dan yüksek bir petek temizleme makinesi kullanılmamalıdır. Bu konuda tesisatınızın zarar görmemesi adına uygun bir petek temizleme makinesi ve ekipmanları ile hizmet vermekteyiz. Yapmış olduğumuz bu işlem ise çoğunlukla 1 ya da 2 saat sürmektedir.

Petek Temizliği Yaptırmak Neden Önemlidir?

Kali Tesisat firması olarak yılların vermiş olduğu tecrübeye dayanarak petek temizliği yaptırmanın öneminden bahsetmek isteriz;

 • İdeal ısı elde etmek için kombiyi düşük dereceye getirebilirsiniz.
 • Kalorifer peteklerinin tamamında ısı verimi sağlayabilirsiniz.
 • Kombinize uzak olan radyatörünüz dahi daha iyi ısı sağlar.
 • Bu şekilde doğalgaz sarfiyatınız da azaltılmış olur.
 • Kombinizin ömrünün uzamasını ve pompasının daha iyi çalışmasını sağlarsınız.
 • Peteklerin içinin paslanmasını engellemek için temizlik esnasında petek koruyucu ilaçlar kullanılmaktadır.

Son olarak kalorifer peteklerini temizlemenin faydaları arasında bir de peteklerin içerisindeki tıkanıkların açılmasını da sağlamaktayız. Çoğunlukla peteklerinizin üst kısmı ısınırken alt kısımda ısı olmadığından şikayet edersiniz. Bunun nedeni ise peteklerin içerisinde oluşan tortuların birikmesidir. Firmamız, bu sorunları petek temizleme kimyasalı ile rahatlık ile açmaktadır.

Petek Temizliği Nasıl Yapılır ve Faydaları Nelerdir?

petek-temizligi

Evde petek temizliği yapılabilmesi için sağlıklı bir uygulama yapılması gerekir bunun için de kimyasal ilaç ve cihazınızın olması gerekir. Evinizde kimyasal ilacı ve cihazı nereden bulacağım dediğinizi duyar gibiyim. Aslına bakarsanız evde petek temizliği için sizin yapacağınız şey kalorifer tesisatlarında bulunan pis suyu boşaltmak ve tekrardan su ilave etmek olabilir.

Bu sadece peteklerde geçici bir temizleme işlemidir. Evde petek temizliği yapımı nasıl olur denildiği zaman aklıma ilk gelen firmaların da yaptıkları gibi kimyasal ve cihaz olmadan yapılan ava uygulamasının nasıl olduğu sorusu olmuştur.

Bu şekilde yazımıza devam edecek olursak tesisatlarda kullanım ve zamana bağlı olarak kapalı devre olarak çamurlu suyu tamamen boşaltıp yeni su ilave etmek olacaktır. Evinizde kendi imkanlarınız ile yapacağınız petek temizliğinin ne kadar zahmetli bir işlem olduğuna hep birlikte bakalım;

 • Burada yapacağınız ilk işlem kombinizi kapatmak olacaktır.
 • Banyonuzda bulunan tahliye vanası ya da radyatörünüz de bulunan purjör vanasından tesisat içerisindeki suyu boşaltabilirsiniz.
 • Sisteminizdeki su tamamen boşaltıldığında, kombi petekleriniz de bulunan rekorları açarak boru ile bağlantısını ayırmalısınız.
 • Duvardan söktüğünüz radyatörü yıkama işlemini yapacağınız yere taşımalısınız.
 • Kalorifer içine hortum yardımı ile tazyikli su göndermelisiniz.
 • Bu işlem temiz su akana kadar yapmalısınız.
 • İşlemi tamamladıktan sonra peteği tekrar yerine monte edebilirsiniz.
 • Yaptığınız bu işlem bütün radyatörler için geçerlidir.
 • Sonrasında petekleri tek tek dolaşarak havasını almalısınız.
 • Artık kombiniz çalışmaya hazır olduğundan çalıştırabilirsiniz.

Saymış olduğumuz bu yöntemler sadece kısa süreli bir işlem olmaktadır. Kali Tesisat firması petek temizliği konusunda peteklerinizin temizlenmesi ve kalıcı çözümler elde etmeniz için kimyasal ilaç ve cihaz kullanmaktadır. Kendi başınıza yapmış olduğunuz işlemlerde ise koruyucu kimyasal ya da petek temizleme kimyasalı kullanmanız kesinlikle mümkün değildir.

Petek Temizliği Fiyatları

Petek temizliği fiyatları peteklerin sayısına göre farklılıklar göstermektedir. Bunun dışında ısıtma sistemi ve petek modeline göre de farklılık gösterebilir. Peteklerinizin modeline göre yapılan işlemlerde ise en yüksek fiyatlı petek temizliği alüminyum petekler için geçerlidir.

Bunun nedeni ise işlem esnasında en fazla işçilik alüminyum petekler için yapılmaktadır. Sırası ile gidecek olursak ikinci sırayı döküm petekler ve panel petekler alır. Petek temizliği fiyatları için 0542 634 5537/0532 631 5537 iletişim numaralarımızdan firmamızı arayarak detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error: Content is protected !!