Su Kaçağı Tespiti

Kombi Su Basıncı Neden Düşer?

Kali Tesisat Dürüst ve Kaliteli Hizmet

Bu yazıda okuduklarınıza çok şaşıracaksınız.  Kombi Su Basıncı Neden Düşer? Doğalgaz faturaları neden yüksek gelir? Petekler neden verimli çalışmaz? Merak etmeyin. Bu soruların cevaplarını vereceğiz. Fakat sizi bir konuda UYARMAK istiyoruz.

Ülkemizde pek çok ev ya da iş yerinde su tesisatçılarına ihtiyaç duyarız. Çünkü işçiliğin ve kullanılan malzemenin kalitesiz olması bizi sık sık sıkıntıya sokar. İhtiyaç duyduğumuz ustaların çoğu işinde uzmandır. Üstelik ellerinde teknolojik cihazlar da vardır. Fakat bu ustaların inanılmaz büyük bir çoğunluğu yalancıdır. Sahtekârdır. Hatta dolandırıcıdır. Evinize ya da iş yerinize gelip sizi dolandırırlar ve cebinizden hak etmedikleri parayı alırlar. İŞTE biz bunların yaptığı dolandırıcılıkları sizin için yazdık. Okuyunuz. Okutturunuz. Bir daha sizin ve sevdiklerinizin parasını (ç)alamasınlar.

Ustaların yaptığı hileler

Soğuk havalarda peteklere ısı gönderen ve sıcak su ihtiyaçlarınızı karşılayan kombiler diğer elektronik cihazlarda olduğu gibi sorunlar yaratabilmektedir. Özellikle kombi su basıncının düşmesi en büyük sorunlardan biridir.

Bu tarz durumlarda, kombinizin su basıncı düştüğünde ne yapmalısınız? Kombinizin su basıncı nasıl arttırmalısınız? Kombinizin suyu neden azalır? gibi sorularınıza cevap vermek için sizlere çözüm aramaktayız.

Kombi Su Basıncı Neden Düşer?

Kombi basıncı neden düşer kombi su basıncınızın seviyesinin ayda bir düşmesi olağan bir durum değildir. Sıklıkla düşüyor ise bu bir sorun olduğu anlamına gelmektedir. Birkaç ayda bir kombinizin su eksiltmesi normal bir durum olsa da bu değişim 0.5 bar gibi bir değerde olduğunda normaldir.

Böyle durumlarda kombinizin altında bulunan küçük bir vana ile kombinize tekrar su takviyesi yapmanızı öneririz. Kombilerinizin üzerinde kombinizin içerisindeki suyun değerini gösteren elektronik ya da analog bar göstergesi bulunmaktadır.

kombi-su-basinci-neden-duser
Kombi Su Basıncı Neden Düşer?

Bu gösterge 1.5-2 bar arasında olunca idealdir. Genellikle kombi serisinden gelen ustalar dahi kombinizin 1.5 bar da olmasının gerektiğini belirtirler.

Kombiye Su Basmanın Önemi

 

Kombi  basıncı neden düşer, bunun açıklaması kombi içerisindeki su eşanjörden geçerek ısınır. Sisteme gönderir bu durum kombinizin çalışma mantığıdır. Kombinizin içindeki su 1.5 barın altındaysa kombi pompası sirkülasyonu sağlamak için çalışır. Gerekli ısınmayı sağlamaz.

Peki kombinizin suyunun neden eksildiğini biliyor musunuz? Bilmiyorum der gibisiniz sizlere bu sorunun nedenlerini aşağıdaki maddeler ile anlatmaya çalışacağız;

  • Kombinizin içindeki su 2-3 ayda bir oluyor ise bu normaldir.
  • Böyle durumlarda kombi altında ufak vana açılır ve bar seviyesi eski haline getirilir.
  • Kombinizdeki su basıncı sürekli düşüyorsa bir sorun olduğu anlamındadır
  • Aslında bu basıncın düşme sıklığına göre de değişebilmektedir.
  • Eğer kombiniz günlük düşüyor ise bu da eşanjörde ufak bir çatlak olduğu anlamına gelmektedir. Bunu fark etmeniz kolay değildir çünkü çatlaktan çıkan su buharlaştığından göremezsiniz.
  • Tesisat sisteminin bir yerinde su sızıntısı oluyor ise buda basınç düşmesinin sıklıkla olduğunu gösterir.
  • Tesisatınız da küçük de olsa bir çatlak varsa su basıncı düşmektedir.
  • Bunu fark etmenin yolu ise kombinizin bar basıncının düşmesi olacaktır.
  • Böyle durumlarda kendi imkanlarınız ile bir şey yapamazsınız.
  • Biz termal kamera ile sorunlarınızın kaynağını bularak raporluyoruz ve sizlere sunuyoruz.

Kombi Su Basıncı Neden Düşer? Neden Yükselir?

Pekte sık rastlanmayan bir durum olan kombi basıncının yükselmesinin en büyük nedeni kombinize su aktarımı sağlayan vananın yeterince sıkılmamış olmasından kaynaklanmaktadır. Vanayı yeterince sıkarsanız bu sorun ortadan kalkabilir.

Kombi su basıncı yüksek ise belirli bir süre sonunda kombide bulunan tahliye borusundan kombiniz suyu boşaltır. Bunun nedeni ise kombiniz de ya da tesisatında bir sorun çıkmasını önlemektir.

Kimyasal İlaçlarla Su Kaçağı Tamiri

Isıtma sistemleriniz deki kaçak, çatlak ya da kesik ise kimyasal ilaçlar ile bu sorun rahatlıkla çözülmektedir. Kırıp dökme işlemi olmadan rahatlıkla uygulanan ilaçlar petek sayısına ve dairenin büyüklüğüne göre de kimyasal ilaç miktarı belirlenmektedir.

Kombiye su verilen yerden kimyasal ilaçlar verilir ve böylelikle bütün peteklere ulaşımı sağlanır. Kombiniz bu şekilde birkaç gün çalıştıktan sonra bütün çatlaklar kimyasal ilaç sayesinde kapanır.

Bu hizmetleri Kali Tesisat olarak sağlamaktayız. Sizlerde kaliteli ve hızlı çözüm sunan firma arıyor iseniz yapmanız gereken tek şey 0542 634 5537/0532 631 5537 numaralarımızı arayarak servis talep etmek olmalıdır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error: Content is protected !!