Su Kaçağı Tespiti

Kombi Sıcak Su Az Akıyor 2025

Kaliteli ve Güvenilir Hizmet

Kombi Sıcak Su Az Akıyor

Kombi sıcak su az akıyor mu diyorsunuz? Evinizde sıcak su tesisatında devamlı su kaçakları mı var? Aşağıda bu sorulara cevap bulacaksınız. Fakat bu soruna cevap vermeden önce sizi birkaç konuda bilgilendirmek isteriz.

Türkiye’de her an su tesisatçısı bulursunuz. Bunların çoğu da uzmandır. Ayrıca profesyoneldir. Üstelik hepsi de teknolojik cihazlara sahiptir.

Fakat bu ustaların ya da şirketlerin büyük çoğunluğunun bir sıkıntısı vardır. Dürüstlük sorunu. Bu sorunu da ve ustaların yaptığı hileleri de burada yazdık. Okuyunuz. Sonra okutturunuz.

kombi-sicak-su-az-akiyor-esenler

Sıcak Su Basıncı Neden Düşüktür?

Sorun, suyun sıcaklığından çok, musluktan akan suyun basıncının düşük olmasıyla ilgilidir. Örneğin; duş alırken veya mutfakta bulaşık yıkarken musluğu açtığınızda suyun ince bir iğne gibi akması sorun teşkil eder. Kombi sıcak su az akıyor sorununa devam ediyoruz.

Bu sorun, musluk sadece sıcak su kısmında mı yoksa hem sıcak hem de soğuk su kısmında mı açıldığında ortaya çıkıyor? Bu detay, sorunun çözümü için önemlidir ve çözümü de bu duruma göre değişir.

Eğer Hem Soğuk Hem de Sıcak Suda Basınç Düşükse:

  • Bölgedeki su kaynağından gelen su basıncı düşük olur.
  • Binanız veya dairenizdeki su borularında tıkanıklık olur.
  • Su borularında daralma olur.
  • Su saatinin vanası kısık olur.

musluktan-su-az-akiyor

Kullanıcı olarak ilk olarak su saati vanasının ayarını kontrol edin. Eğer vananın açık olduğundan eminseniz, ancak hem sıcak hem de soğuk suyun basıncı düşükse, bu durumda bir su tesisatçısından yardım almanız gerekir.

Uzman tesisatçı, sorunu yerinde tespit edip gerekli müdahaleleri yaparak size yardımcı olacaktır. Bu sorunun kombinizle herhangi bir ilgisi yoktur, bu yüzden gereksiz yere kombi servisi çağırmaktan kaçının.

 

Kombi sıcak su az akıyor Eğer Soğuk Su Basıncı Yüksek, Ancak Sıcak Su Basıncı Düşükse:

  • Musluk veya bataryanın ucundaki filtre kontrol edilmelidir. Filtreyi temizleyerek tekrar takarız. Sonra da sorunu düzeltirsek devam ederiz.
  • Kombinin altında bulunan sıcak su borusundaki filtre temizlenir ve yerine takılır. Ardından musluktan sıcak su basıncı kontrol edilir. Eğer sorun düzelirse, kullanılmaya devam edilir.
  • Ana eşanjör gibi parçalarda sorun olur. Bu durumda uzman bir kombi servisi teknisyeni gelip sorunu tespit eder ve gerekli müdahaleyi yapar.
  • Sıcak su tesisat borularında tıkanıklık olur. Bu durumda da uzman bir su tesisatçısından yardım alınmalıdır.

Kombi sıcak su az akıyor. Musluğu soğuk su tarafına çevirdiğinizde basınç normalken, sıcak su tarafına çevirdiğinizde basınç düşükse, yukarıda belirtilen durumlar söz konusu olur. Bu durumların dışında, kombide tribün arızası da olur. Bu durumda da öncelikle su tesisatçısından yardım almanızı öneririz. Uzman tesisatçı, gerektiğinde kombi servisi ile işbirliği yaparak sorunu çözecektir.

Sıcak Su Tesisatında Tıkanıklık Durumunda Ne Yapılır?

Öncelikle belirtmek gerekir ki, sıcak su tesisatı zemin altındadır. Kullanıcı olarak size sunduğumuz bilgileri sadece bilgi amaçlı olarak değerlendirmenizi öneririz. Uygulama yapmaya çalışmak birçok soruna yol açır. Bu nedenle, işi uzman bir tesisatçıya bırakmanız en iyisidir. Kombi sıcak su az akıyor.

İlk olarak, ters basınç yöntemini deneriz. Bunun için kombinin altında bulunan ince borudan sıcak su bağlantısı sökülür ve boşa alınır. Ardından sıcak su musluğunu sökeriz. Sonra da test pompası veya kompresöre bağlarız. Bu yöntemle tesisatta tıkanıklığa sebep olan parça, ters yönden uygulanan basınçla dışarı atarız. Eğer pislik varsa, kombinin altından sökülen borudan dışarı çıkma olasılığı %50’dir. İşlem tamamlandıktan sonra boruyu tekrar takarız. Sonra da musluk takılır ve basınç kontrol edilir. Bu uygulama sonrasında sorun genellikle çözeriz. Ancak çözülmezse, tesisatçı su kaçağı tespit cihazı kullanarak sorunu tespit eder. Tıkanıklık zemin altında nerede ise, uzman tesisatçı o bölgeyi kırarak tıkanıklığı giderir. Kırılan tesisat için boru eklemesini yaparız veya gerektiğinde dirsek kullanırız. Umarız kombi sıcak su az akıyor problemine yeterli çözümü bulmuşuzdur. Sizlere iyi günler dileriz.

tesisat-kacaklari-esenler

 

 

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error: Content is protected !!