Su Kaçağı Tespiti

Arnavutköy Su Kaçağı Tespiti

Son zamanlarda fazlası ile değişiklikler yapılmaktadır. Arnavutköy su kaçağı tespiti çalışması da bu değişiklikler arasında yer almaktadır. Önceden olsa su kaçağı denildiği zaman akla ilk gelen şey evlerin inşaat alanına dönecek olması ve masraf çıkartmasıydı.

Eskiden su kaçağı çalışmaları çoğunlukla su kaçağının belirtilerinin olduğu alanlardan başlayarak kaçak bulunana kadar her yerin kırılması gerektiğiydi. Üstelik bazen bu çalışmalar sonuçsuz da kalabiliyordu. Su kaçağı tespitinden sonra çalışmalara da fazlası ile zaman ayrıldığından haftalar süren bir çalışma haline geliyordu.

Günümüzde ise, su kaçakları için kullanılan cihazlar ile evinizin ya da iş yerinizin herhangi bir yerine zarar verilmeden sessiz bir şekilde Arnavutköy su kaçağı tespiti çalışmaları yapmaktayız.

İçme suyunda olan su kaçakları duvarda ya da tavanda rutubet, damlama ya da ne şeklinde ortaya çıkar. Bu belirtiler ise su basıncına göre de değişmektedir. Bunu farklı bir yöntemle de anlamamız mümkündür.

Arnavutköy Su Kaçağı Tespitinde Kullanılan Cihazlar

su-kacagi-bulma

Arnavutköy su kaçağı tespiti yapılırken akustik dinleme cihazı ile suyun sesi takip edilir. Bu cihazı kullanmada borudaki suyun basıncı fazlası ile önemlidir. Bundan dolayı akustik dinleme cihazı, özellikle içme suyu tesisatlarında kullanılan bir cihazdır.

Prop adı verilen aparatı, su kaçağının olduğu alana tutularak algılanan sesler kulağa aktarılır. Böylelikle kulaklığı takan personel su kaçaklarını noktasal olarak tespit eder.

Arnavutköy su kaçağı çalışmaları için bir diğer yöntem ise kameralı görüntüleme cihazlarıdır. Bu cihaz ile pis su kaçakları kolaylıkla tespit edilmektedir.

Akustik dinleme cihazı pis su kaçaklarında basınç olmadığından kullanılmamaktadır. Atık su tesisatında bulunan kaçaklar evinizin ya da iş yerinizin pis kokmasına neden olmaktadır. Pimaş borusunda oluşan bir çatlaktan ya da kırıktan kaynaklı bu sorun kameralı görüntüleme cihazı ile kısa bir süre içinde tespit edilmektedir.

Özellikle de kış aylarında oluşan su kaçaklarından biri de kalorifer borularında meydana gelen su kaçakları olmuştur. Yaz aylarında pek fazla karşılaşılması da kış aylarında sürekli karşımıza çıkmaktadır.

Kalorifer borularındaki su basıncı düşük olduğundan akustik dinleme cihazları ve kameralı görüntüleme cihazları kullanılmaz. Fakat kalorifer borularını diğer borulardan ayıran farkı ise borularının diğer borulara göre sıcak olmasıdır.

Bu nedenle kalorifer borularında su kaçağı olup olmadığını anlamak için termal kamera kullanılmaktadır. Termal kamera ile evinizin içindeki bütün borular görülür ve Arnavutköy su kaçağı tespiti noktasal olarak tespit edilir.

Daha detaylı bilgi için sitemizde yer alan 0542 634 5537 / 0532 631 5537 numaralarımızdan bizleri arayabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
HEMEN ARA