Petek Temizliği - Kali Tesisat

Kombinin Tasarruflu Kullanılması İçin Neler Yapılmalıdır?

Kış aylarının yavaş yavaş yüzünü gösterdiği bu dönemlerde kombilere olan ilgide artmaya başlamıştır. Kombiler ile ilgili merak ettiğiniz bütün soruların yanıtlarına kolaylıkla Kali Tesisat sitemizden ulaşabilirsiniz.

Doğalgaz faturaları kış aylarında fazlası ile kabarık gelmektedir. Peki kombinizi nasıl tasarruflu kullanabilirsiniz? Evinizdeki kombi için bilmeniz gerekenleri Kali Tesisat sizler için bir araya getirdi.

Kombi Nedir?

Kombi ev ya da iş yerinizin hem ısınma hem de sıcak su ihtiyaçlarınızı karşılayan cihazdır. İsmini ise İngilizce’de kullanılmakta olan Combine (birleşme) kelimesinden almıştır.

Kombiniz ısınma konforu sağlarken, gelen yüksek faturalar can sıkıcı bir durum olabilir. Bu nedenle kombi seçimi de tasarruf etkenlerinin başında gelmektedir. Doğalgaz sarfiyatını azaltacak olan soruları ve püf noktaları bu yazımızda detaylı bir şekilde inceleyebilirsiniz.

Kombiler kaç gruba ayrılır?

Kombiler çalışma sistemlerine göre dörde ayrılmaktadır:

 • Hermetik kombiler
 • Bacalı kombiler
 • Yoğuşmalı kombiler
 • Baca fanlı (yarı hermetik) kombiler

Hermetik Kombiler

Hermetik kombiler, yakmak için gerekli oksijeni dışarıdan almaktadır. Baca yardımı sayesinde dışarıdaki temiz havayı alarak aynı şekilde atık gazı da atmak için baca bulunmaktadır. Hermetik kombiler, dış cephesi olan yerlere monte edilmektedir.

Bacalı Kombiler

Bacalı kombiler genellikle ateşleme için gerekli olan oksijeni bulunduğu ortamdan alarak, meydana gelen atık gazları baca yardımı ile dışarı atan kombilerdir.

Yoğuşmalı Kombiler

Yoğuşmalı kombiler gaz halindeki bir maddenin çevresine ısı vererek sıvı hale dönüşmesi olayıdır. Doğalgaz yanması sonucu ortaya çıkan ve bacadan dışarı atılacak baca gazının su buharında bulunan enerjiyi eşanjörü sayesinde geri kazanıp toplam verimi arttıran cihazlardır.

 • Baca gazını yoğunlaştırıp kaybedilen atık ısıyı (gizli ısı) tekrar kazanma sistemine göre çalışan cihaz, aynı cihaz içerisinde hem ısıtma hemde sıcak kullanım suyu sağlamaktadır.
 • Yoğuşmalı kombiler için yoğuşma olabilmesi adına baca gazının sıcaklığı 56 derecenin altında olması gerekmektedir. Bu nedenle kazan suyu sıcaklığı kesinlikle 50 dereceyi geçmemelidir.
 • Bu tür cihazlar için en uygun sistem yerden ısıtma sistemidir.
 • Yoğuşmalı kombilerde ise verim kesinlikle ciddi orandadır.

Baca Fanlı (Yarı Hermetik) Kombiler

Hermetik kombiler gibi atık gazı bacadan atmaktadır fakat aradaki fark ne diye soracak olursanız, tek fark sadece atık gazı bir fan yardımı ile dışarı atmasıdır.

Kombi Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

Kombi kullanımında enerji sarfiyatına sebep olmamak için kombiyi açıp kapatmamak gerekir. Bunun yerine geceleri düşük sıcaklığa ayarlanması daha tasarruflu bir yaklaşım olacaktır.

Kombi peteklerinizin reglaj ayarlarını mutlaka yaptırmalısınız. Uzun yolculuklarda ise uyku modu yerine kombinizi kapatırsanız daha fazla tasarruf sağlamış olacaksınızdır.

Kombi Kullanımında Tasarruf Etmenin Püf Noktaları

Bu yazımızda da sizlere kombi kullanımında tasarruf etmenizi sağlayacak bazı ipuçlarına değineceğiz. Dilerseniz yazımızı okumaya devam devam edelim;

 • Binanızın dış cephe yalıtımı %40 tasarruf sağlamaktadır
 • Fakat dış cephe yalıtım imkanı yok ise, ısı yalıtım levhalarını radyatörlerin arkasına koymak da önemli derecede tasarrufu sağlamaktadır
 • Oda termostatı kullanımında ise her 1 derece fark ile %6 tasarruf sağlayabilirsiniz
 • Termostatik vanaları peteklere takıp ve az kullanılan odalarda da düşük ayara getirerek tasarruf sağlayabilirsiniz
 • Yerden ısıtma sistemleri kullanıyor iseniz kesinlikle yoğuşmalı kombi kullanımını tercih ederek tasarruf sağlayabilirsiniz
 • Evinizin kapı ve pencereleri kesinlikle pvc doğrama ve çift cam olmalıdır. Buna imkanınız yok ise basit bir yöntem olan lastik fitil kullanarak çevresi yalıtılabilir ve tasarruf sağlanır
 • Kesinlikle kullanıma başlamadan kombinizin ve radyatörlerin bakımını yaptırmalısınız
 • Reglaj ayarları yapılmalıdır
 • Geceleri yatmadan önce perdeleri kapatmanız da tasarruf sağlamaktadır
 • Kesinlikle radyatörlerin önü kapatılmamalıdır
 • Sıcak havalarda kombi ayarının düşürülmesi gerekir
 • Tasarruflu kombi kullanımı gerçekleştirmek için 3 radyatör çalıştırmalı ve sistem için gerekli olan devir daimi yaparak kombi pompasının az enerji harcamasını sağlayabilirsiniz.

Sizlerde kombi nasıl ekonomik kullanılır diye düşünüyor iseniz kesinlikle doğru adreste olduğunuzu belirtmek isteriz. Sadece kombi bakımı işlemi yapmayan firmamız aynı zamanda su kaçağı tespiti ve tıkanıklık açma konularında da sizlerin yanında yer almaktadır.

Kali tesisat firması olarak son teknoloji cihazlar ve alanında uzman ekibimiz ile haftanın her günü sizlere hizmet vermekteyiz. Bizlerle iletişime geçmek için 0542 634 5537/0532 631 5537 iletişim numaralarımızdan ulaşarak servis talep edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
HEMEN ARA