Ana Sayfa / Su Kaçağı Tespiti / Alt Kata Su Sızması Nasıl Engellenir?
Alt Kata Su Sızıyor

Alt Kata Su Sızması Nasıl Engellenir?

Alt kata su sızması çoğunlukla çok katlı binalarda görülebilen bir su kaçağı çeşididir. Evinizde su kaçağı olması bir yana, evinizdeki su kaçağının komşunuzu rahatsız etmesi bambaşka bir durumdur. Bu tarz durumlarda komşularınızla kötü olabilirsiniz. Alt kata su sızması durumlarında yapmanız gereken profesyonel bir destek olmalıdır.

Alt Kata Neden Su Sızar?

  • Üst katın tesisat sisteminde oluşan su kaçaklarından dolayı betonlarda bulunan kılcal çatlaklardan alt kata su sızabilir.
  • Banyo ya da fayans aralarında bulunan derz dolgusunun yetersiz olması veya kullanılan kimyasal ilaçlar sonucu derz dolgusunun tahrip olmasından kaynaklı olabilir.
  • Pimaş borularının zamanla tahrip olmasından kaynaklı olarak alt katın tavanından su sızmasına sebep olabilir.
  • Diğer bir neden ise, pimaş borularındaki ek yerlerde bulunan contalarının özelliklerini yitirmiş olmasından kaynaklı da olabilir.
  • Tesisatta meydana gelen bir su kaçağı sonucunda asma tavandan su sızması meydana gelir ve üst katın tesisatında sorun varmış gibi görülür.

Yukarıda belirttiklerimizin dışında dikkat etmeniz gereken bir diğer konu ise sızan suyun temiz su tesisatından mı, yoksa pimaş hattından mı olduğunu anlamanın yolları da vardır.

Tavanda akan su kesintisiz akıyorsa ya da damlama söz konusu ise temiz su hattında sorun olduğunu bilmenizi isteriz.

Alt katın tavanında kabarma ya da sararma söz konusu ise, kaçak pimaş hattından kaynaklı olmaktadır.

Alt Kata Sızan Su Nasıl Engellenir?

su-kacagi-bulma

Alt kata sızan suyun engellenmesi için, ilk olarak dairenizin ana vanasının kapatmanız tavan akmasına çözüm olacaktır. Fakat ana su vanasını kapatmanıza rağmen su sızıntısı devam ediyorsa, pimaş hattında bir sorun var demektir.

Bundan dolayı pimaş hattını bir süre kullanmamanız gerekir. Alt katın tavanından su sızması, üst katta bir sorun olduğu anlamına gelmez.

Banyoda bulunan bir su kaçağı alt komşunuzun farklı bir odasının tavanından ya da duvarından akabilir. Önlem aldıktan sonra, su kaçak tespitini cihazlarla yapan firmamızı arayarak servis kaydı oluşturabilirsiniz.

Çatıdan Akan Su Sızması Nasıl Önlenir?

Çatıdan akan su sızmasının zamanı, sorunun nedenini anlamak için önemlidir. Su sızması sadece yağmurlu havalarda mı oluyor yoksa güneşli havalarda da alt kata su sızıyor mu?

Yağmur yağdığı zamanlarda çatıdan su sızması söz konusu ise

  • Çatı yalıtımında sorun olabilir.
  • Tıkanıklık sonucu yağmur giderlerinden su taşmaları meydana gelebilir.

Eğer çatı yalıtımında bir sorun varsa, çatı firması ile görüşerek sorunlarınızı çözüme kavuşturabilirsiniz. Sorun yağmur giderlerinin tıkanıklıkların dan kaynaklı ise, Kali Tesisat firmamızı arayarak yağmur giderlerinizi kanal açma makinesi sile açıp sıkıntılarınıza çözüm sunmaktayız.

En Çok Okunan

kameralı-su-kacagi

Kameralı Su Kaçağı Tespiti

Kameralı su kaçağı tespiti hizmetini firmamızın yıllardır uyguladığı su kaçağı tespiti yöntemlerinden biridir. Kali Tesisat …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir